Yaşa ve cinsiyete göre taşıma açısının araştırılması
- Tez No: 48045
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
31 VI. ÖZET Çeşitli şekillerde olan bu travmalarda vücudun en çok etkilenen bölgelerinden birisi de dirsek bölgesidir. Dirsek bölgesi kırıklarının değerlendirilmesinde radyolojik olarak bir takım ölçüm metodları geliştirilmiştir. Bu radyolojik ölçümlerden biriside dirsek taşıma açısıdır. Çalışmanın amacı sağlıklı genç erişkin yaş grubunda taşıma açısının normal değerlerinin belirlenmesidir. Çalışma Selçuk Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı'nda yapıldı. Bunun için 185 sağlıklı birey seçildi, yaşlarına göre bu bireyler 2 gruba ayrıldı. I. grupta 18-25 yaş arası 49 kadın, 50 erkek; n. grupta 26-40 yaş arası 38 kadın, 48 erkek mevcuttu. Bu bireylerin sağ dirsek tam ekstensiyonda, omuz dış rotasyonda ve ön kol supinasyonda iken sağ dirsek ön-arka grafileri çekildi. Bu çekilen grafilerde humerus ve ulnanın uzun aksları belirlendi. Bu aksların kesişmesiyle ortaya çıkan dar açı taşıma açısı olarak ölçüldü. Bireylerin yaş gruplarına ve cinsiyete göre taşıma açısının aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı. Buna göre taşıma açısı I. grupta erkeklerde 12,86°+ 4.04, kadınlarda 12,84°+ 3.93, H grupta erkeklerde 13,10°+ 3.88, kadınlarda 14,84°+4.16 bulundu. Ayrıca cinsiyete göre yaş gruplarındaki taşıma açılan karşılaştırıldı. İstatiksel olarak yaş gruplarına ve cinsiyete göre taşıma açılan değerlendirildiğinde I. ve H gruplar arasındaki erkeklerde anlamlı fark bulunmazken, I. ve II. gruplardaki kadınlar arasında anlamlı fark bulunmuşdu. Sonuç olarak toplumumuzdaki sağlıklı genç erişkin bireylerdeki dirsek taşıma açısı değerlerinin literatürle uyumlu olduğu bulundu ve bu normal değerlerin dirsek travmasına maruz kalan bireylerin klinik ve radyolojik değerlendirilmesinde faydalı olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
32 VH. SUMMARY One of the sites which are often affected with various trauma is the elbow region. In the evaluation of fracture, numerous radiologic measures have been suggested. One of these measures is the elbow carrying angle. One of this study was to determine the normal ranges of this angle among young individiuls. This study, was performed in the department of Anatomy, Selçuk University KONYA. One hundred eighty five healthy subjects were chosen for the study and divided in to two groups according to their age. In Group I, 49 female and SO male subjects aged between 18 to 25, and In Group II 38 female and 48 male subjects aged between 26 to 40 were included in the study. Right elbow antero-posterior radiographies of these subjects were taken in the position of the full extantion, of elbow, shoulder in the external rotation and forearm supination. Long axes of humerus and ulna were determined. Little angle obtained with the crossing of these axes was considered as carrying angle. Means and standard deviations of this angle were calculated according to the age groups and sex. From these results, carrying angle were 12,86+ 4.04 degree in male of Group I and 12,84+ 3.93 degree in female of Group I, and 13,10+ 3.88 degree in male of Group I, and 14,84+ 4.16 degree in female of Group H Furthermore carrying angle of age groups were compared according to sex. These was statistically significant difference in the result of female subjects between group I and II while male subjects of group I and II did not show any significont difference according to age and sex. In conclusion, carrying angle of healthy young individuals in our society were found to be parallel to those of literature, and it was thought that these results could be beneficial in the radiological evaluation of patients who had elbow trauma.