0-7 Yaş arası çocukluk dönemi boyunca conus medullaris vertebral sonlanma seviyesinin ultrasonografi ile tesbiti
  1. Tez No: 48044
  2. Yazar: MEHMET ALİ MALAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SALBACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
31 ÖZET Medulla spinalis intrauterin hayatta canalis vertebralisin tamamını doldurmaktadır. Doğumda conus medullaris vertebral sonlanma seviyesi L3 vertebra hizasına kadar yukarı, çıkmakta, doğumdan sonrada ilk bir kaç ay içinde L2 vertebra' ya kadar yükselmektedir. Bundan sonra erişkindeki gibi L1-L2 vertebra seviyelerinde kalmaktadır. Çalışmada ultrasonografi kullanarak çocukluk dönemi boyunca conus medullaris vertebral sonlanma seviyesini belirlemeyi amaçladık. Toplam 112 adet prematüre ve 0-7 yaş arasındaki sağlıklı çocuklarda conus medullaris vertebral sonlanma seviyesinin analizi yapıldı. Bütün çocuklarda conus medullaris vertebral sonlanma seviyesinin Thl2-Ll intervertebral aralık ile L3-4 intervertebral aralık arasında değişmekte olduğu tesbit edildi. Yaşlan 33 PMW ile 3 ay arasındaki 43 (%38) vakada conus medullaris vertebral sonlanma seviyesi L3-4 intervertebral aralık ile Thl2-Ll intervertebral aralık arasında tesbit edildi. Yaşları 3 ay 7 yaş arasındaki 69 (%62) vakada conus medullaris ventebral sonlanma seviyesi Thl2-Ll intervertebral aralık ile L1-L2 intervertebral aralık arasında tesbit edildi. Conus medullaris vertebral sonlanma seviyesi prematüre grupta 1 vakada L3-4 intervertebral aralıkta, yeni doğan 1 vakada ise Thl2-Ll intervertebral aralık arasında tesbit edildi. Conus medullaris* in vertebral sonlanma seviyesi doğumdan sonra 3 ay içinde erişkindeki L1-L2 vertebra seviyelerine ulaşmaktadır. Ultrasonografi çocukluk döneminde medulla spinalis* in görüntülenmesinde ve conus medullaris vertebral sonlanma seviyesinin tesbit edilmesinde güvenilir bir metotdur. Özellikle yeni doğan döneminde medulla spinalisin vertebral sonlanma bölgesinde yapılacak cerrahi girişimlerde postoperatif paralizi ve nörolojik komplikasyonların önlenmesi açısından conus medullaris vertebral sonlanma seviyesinin bilinmesinin önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY The spinal cord is situated within the vertebral canal at the intrauterine term. At birth, vertebral level of termination of the spinal cord extends to the level of the 3 rd lumbar vertebra. It extends to the level of the 2 nd lumbar vertebra at 2 nd and 3 rd month after the birth. This study was intended to determine the level of the conus medullaris in childhood by ultrasound. We examined 1 12 peramature and healthy babies, ranging in age from 33 rd postmenstrual week (PMW) to 7 th ages. The range of the conus level for all children was at Th 12-L1 interspace to L3-L4 interspace 38 % of babies aged between the 33 rd PMW and 3 rd month had the tip of the conus medullaris between L3-L4 interspace to Th 12-L1 interspace. 62 % of babies aged between the 3 rd month and seven years had the tip of the conus medullaris between Th 12-L1 interspace to L1-L2 interspace. In a case of prematures the tip of conus medullaris was found at L3-L4 interspace. In a case of newborns the tip was found Th 12-L1 interspace. The level of conus medullaris is determined L1-L2 vertebra in 3 rd month after born. This level is a same as adults. Ultrasound is a reliable method to development of the conus level in childhood. It is especially important to determine the tip of conus medullaris for the newborn's surgical operations of the lumbar level for preventing the post operative paralysis and the neurological complications.