Decision making in the development of administrative performance in higher education in Sulaymaiyah
- Tez No: 480479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN AVANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Eğer yönetimsel çalışmanın performansının temelli son karar ise bu karar en iyi seçenek veya mevcut seçeneklerin en iyilerinden birisi olmalıdır. Her bir seçeneğin sonuçlarının tekniksel çalışmaları yapılmalı ve kararın, çözümü temsil edip etmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, yönetimsel süreci destekleyen ve yardımcı olan teknolojileri ve sistemi kullanan bilgi sistemlerine dayalı olarak başarılabilir. Bu yüzden son kararlar kesin ve entegre edilmiş kaliteli bilgi sistemine dayalı olarak yapılmalıdır çünkü güvenilir bilgi, çözümün spesifik etkililiğini geliştiren niteliktir. Stratejik karar vericiler, İdari düzeyler ve ihtiyaç duyulan bilgiye göre sistemleri kontrol eden ve yönetenler için hazırlık ve planlama yapmak oldukça önemlidir. İhtiyaç duyulan bilgiyi elde etmek ve bilgi belirsizliği ile yetersizliğini ortadan kaldırmak amacıyla önlemler alınmaktadır ve bu şüphesiz ki amaçların başarılmasına, kaynakların teminine ve bu kaynakların en düşük maliyetle en iyi yararın elde edileceği teşkilatlanmaya oldukça yardımcı olmaktadır. Bu fonksiyonları yürüten direktörler için karar oldukça önemlidir ve bu iş projelerinin eksikliği, yönetimde bilgi eksikliği, bilgi yanlışlığı gibi alanlarda sürekli şikayete sebep olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı departmanlar İhtiyaç duyulan bilgileri ve amaçlarını belirleyip fikir birliğine vardıkları bir karar yolu hazırlamalıdırlar. Ancak bu hazırlık, metotları belirleme ve yüksek etkililiği gerçekleştirmede uzmanlarla yönetim arasında sürekli bir işbirliğini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
If the essence of the performance of administrative work is ultimately a decision, the decision should be the best option or the best possible alternatives after conducting technical studies of the consequences of each alternative or selection of alternatives available, and considering that the effectiveness of the decision represents the choice of this resolution without the other, this can only be achieved through based on the information system using technologies and systems capable of assisting and supporting the administrative process is complete, so it can be said that final decisions must be done within the system of precision and integrated quality benefit and trust information What improves the quality of the specific efficiency of the resolution specifications. It is known that the interest in preparing these systems for strategic decision makers, planning or executive to follow up and control according to the administrative levels and based on the quantity and type of information required and appropriate to ensure the elimination of the phenomenon of uncertainty and reduction risk is calculated, and this undoubtedly helps to achieve the achievement of objectives and the provision of resources and rationalize them to achieve the greatest benefit at the lowest cost. That a decision of great importance to the Director for the exercise of his functions that this importance with the lack of business projects makes a permanent complaint from managers of the paucity of information and the time of need, and often inaccurate or inappropriate for specific purposes. Therefore, the Department must determine their needs and purposes of information required for them can even prepare a decision the way you achieve the most out of them, and this requires continuous cooperation between management and specialist information including assisted in identifying methods and ways that meet the purpose of the highest possible efficiency.