Kıyâmet alametleri ile ilgili hadislerin retorik boyutu
Hadiels of religious kıyâmet retorical size
  1. Tez No: 480487
  2. Yazar: NYAZ ABDULAZEEZ IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hz. peygamberin sözlü olarak dile getirdiği hadislerin akaid, fıkıh ve usûl gibi yönlerini araştırma konusu yapanlar olduğu gibi edebî retorik ve gramatik yönlerini inceleyenler de olmuştur. Bununla birlikte bu dalların materyallerini teşkil Kur'ân ve hadisler üzerinde de bir hayli araştırma ve çalışmalar yapılmıştır. Bu açıdan biz de Arap retoriğinin önemli kaynaklarından olan nebevî hadisleri tez konusu olarak seçmeyi uygun gördük. Zira Arap retoriğinin gelişmesi ve mükemmelleşmesinde nebevî hadislerin büyük bir etkisi olmuş ve bu da teşbîh, isti'âre, kinaye ve mecâz gibi retorik kapsamı dâhilinde bulunan çeşitli alt bilimler yoluyla günümüze dek uygulana gelmiştir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan müteşekkildir. Giriş kısmında tezin amacı, önemi, yöntemi ve daha önce yapılmış olan çalışmalar hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde de retorik ve nebevî retorik ile ilgili genel bilgiler kapsamında, retoriğin tanımı, işlevi, nebevî retorik, tanımı ve özellikleri gibi konular işlenmiştir. İkinci bölümün“Hadislerdeki Retoriğin Temel Kıstasları”şeklindeki ana başlığı altında ise kıyâmet alametleri hakkındaki hadislerde retorik, kıyâmet alametleri hakkındaki hadislerde isti'âre ve çeşitleri, kıyâmet alametleri hakkındaki hadislerde kinâye ve özellikleri, kıyâmet alametleri hakkındaki hadislerde mecâz ve özellikleri, kıyâmet alametleri hakkındaki hadislerde aklî mecâz ve çeşitleri, kıyâmet, alametleri hakkındaki hadislerde mecâz-ı mürsel ve çeşitleri, retoriğin farklılık boyutu, retorik portresi, tezat ve mükâbele yapısı ile taşhîs ve tahyîl portlerini birleştirme şeklindeki mevzular üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında da su tespitlere yer verilmesi uygun görülmüştür: a. Nebevî hadisler son derece retorik ve çeşitlerini kapsamaktadır. b. Retorik, kıyâmet alametleri ile ilgili hadislerde çok fazla görülmektedir. c. Ele alınan hadisler, retorik ve retoriğin tüm kısım ve çeşitlerini yansıtmakla beraber sahabenin yaşadığı dönemin gerçekliklerine de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In The Name Of Allah the Most Gracious the Most Merciful Praise be to Allah, the Lord of the Universe, the prayers and peace be upon the best of His creation and His obedience to Muhammad and his family and companions. After all, the Prophetic Hadith is of utmost importance in the development of Arabic rhetoric and the presentation of its aesthetics, the clarity of the scenes and its proximity to the recipient through the rhetoric techniques such comparison, metaphor, allegory and imagery. With its prestige in the minds of Muslims in general, and scholars of rhetoric in particular. My thesis title is (Rhetoric Form in Hadith of the Resurrection Signs), which consists of an introduction, two chapters and the conclusion, the first chapter deals with the Prophetic rhetoric and rhetoric form. It is divided into two topics: the first is the prophetic rhetoric and its characteristics; the second is the concept of the rhetorical form. But the second chapter concerns the patterns of rhetorical images and its characteristics, which subdivided into three topics, the first is the patterns of rhetorical forms in the techniques of comparison, metaphor, allegory and imagery, and secondly is the patterns of fiction forms in Hadiths of the Resurrection Signs. We mentioned the mental and the sender imagery. The third section deals with the properties of the rhetorical forms, including the mobility of the form, oppositeness structure and the combination between the diagnostic and imagination. The research reached a number of results mentioned in the conclusion,including: that the Hadith absorbed the science of rhetoric and its techniques, and achieved to all angles and scopes, and the Hadith of the resurrection signs has the best luck in the various rhetorical forms, 82 such as comparative, metaphorical, constructive and imagery with its both types. Then found through the research that the studied Hadith included the comparative form with its comprehensive, detailed, confirmed and eloquent kinds, reflecting the reality experienced by the honorable companions at the time, and other results.