Kıyâmetin büyük alâmetleri ile ilgili hadislerin değerlendirilmesi
The evaluation of the hadiths about major signs of the doomsday
  1. Tez No: 280731
  2. Yazar: ENES ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAMİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tez kıyametin büyük alametlerine dair olan hadislerin değerlendirmesi üzerinedir. İnsanlığın ilk yaratılışı düşünmesi gibi bu gidişatın sonu da insanlık için çok büyük bir merak konusu olmuştur. Özellikle son dönemde kozmik yapının da hızla bozulması bu ilgiyi biraz daha artırmıştır. Bu çalışmada da bu gidişatın sonu olan kıyâmetin büyük alametleri ele alınmıştır. Tezin amacı kıyâmetin büyük alâmetlerinin genel olarak ele alınıp, bu rivâyetleri gerek sened gerek metin açısından değerlendirmeye tabi tutmaktır. Bununla beraber o değerlendirmelerin yanı sıra her konunun sonunda kendi kişisel değerlendirmeler de yapılmıştır. Çalışmada yöntem olarak ise başta ana hadis kaynakları taranmış, diğer hadis kaynaklarından da istifâde edilerek bu konuya dâir hadisler genel olarak ele alınmıştır. Bu rivayetler konunun genişliğine göre başlıklara ayrılmıştır. Her rivayetin altına âlimlerin değerlendirmeleri konulmuş, her konunun sonuna da kişisel değerlendirmelerimiz eklenmiştir. Sonuç olarak bu değerlendirmelere genel olarak baktığımızda tek bir hüküm çıkarmanın mümkün olamayacağı, kendi içinde konular ve başlıklara göre hadislerin sıhhat derecelerinin farklı olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmanın bu konu için yeterli olmadığı, bu konu ile ilgili daha geniş ilmi çalışmalar yapılırsa alâmetlerin daha iyi anlaşılacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is on the evaluation of the hadiths about major signs of the doomsday. Such as the creation of humanity, the end of the humanity has been the subject of very great interest. Especially in the recent period has increased a little more attention to the rapid degradation in the cosmic structure. In this study, the major signs of the doomsday were discussed. The aim of the thesis is as a general review of the major signs of doomsday and to evaluate the narration of these hadiths about doomsday in terms of sanad and text. Also, at the end of each subject, personnel assessments were made as well as their evaluations. In this study, as a method firstly the main sources of hadith was scanned and then also hadiths on this issue was discussed in general by benefiting from other sources of hadiths. Narrations of these hadiths were divided by the headings according to width of the subject. The scholars reviews were put under each narrations and personal evaluations were added to the end of each subject. As a result, when we look at these evaluations in general would not be possible to extract a single provision. Hence, these hadiths can be evaluated different degrees of reliability of the hadiths according to their own issues and topics. Finally, this study is not sufficient for this subject; however, if the wider scientific studies can be made on this subject, these major signs will be understood better.