Fitne karşısında bir tavır olarak uzlet rivâyetleri -Sünen-i İbn Mâce örneği-
Traditions of uzla (reconciliation) as an attitude during fitnah times -the example of Sunan-ı İbn Mâce's
  1. Tez No: 913766
  2. Yazar: BÜŞRA BETÜL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca gelecekle ilgili bilgileri merak etmiş ve bunları öğrenmek için çeşitli yollara başvurmuştur. İnsanın hissettiği bu merak duygusu en çok kargaşa ve kaos gibi fitne dönemlerinde artmıştır. Özellikle fitne döneminde olduğu gibi bu durumdan kurtulmak için çareler aramışlardır. İslam toplumunda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan, ümmetin bütünlüğünü bozan yıkıcı oluşumlar içerisinde Müslümanların nasıl davranışlar sergilemesi gerektiği meselesi oldukça önemlidir. Hz. Peygamber'in gelecekle ilgili verdiği bilgiler ve kıyamet alametleri gibi rivâyetler Hadis kaynaklarında Kitâbü'l-Fiten adı altında toplanmıştır. Bu bağlamda Kütüb-i Sitte olarak meşhur olan eserlerden sayılan İbn Mâce'nin (ö. 273/887) Sünen kitabında da Kitâbü'l-Fiten adlı bölüm yer almaktadır. Çalışmamızda, İbn Mâce'nin Kitâbü'l-Fiten'in bab başlıklarını oluştururken hangi sebeplerle oluşturduğu, bunların arkasında yatan tarihî ve sosyal sebepler araştırılmış ve bu bölümde yer alan fitne döneminde Müslümanların nasıl davranması gerektiği ile ilgili rivâyetler, bir araya getirilerek sened, metin değerlendirilmesi yapılmış, isnâdda bulunan râvilerin yaşadıkları önemli tarihî, sosyal ve kültürel olaylar incelenmiş ve hadislerin tarihsel bağlamı araştırma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human beings have been curious about the future and have resorted to various ways to learn about it. This sense of curiosity has increased the most during periods of fitna such as turmoil and chaos. They have sought remedies to get rid of this situation, especially in times of fitna. The issue of how Muslims should behave in destructive formations that arise for various reasons in the Islamic society and disrupt the unity of the ummah is very important. The information given by the Prophet about the future and narrations such as the signs of the apocalypse are gathered under the name of Kitâbü'l-Fiten in Hadith sources. In this context, İbn Mâce's (d. 273/887) Sünen, which is considered one of the works that are famous as al-Kutub al-Sitta, also includes a section called Kitâbü'l-Fiten. In this study, the reasons behind İbn Mâce's creation of the chapters of Kitâbü'l-Fiten, the historical and social reasons behind them have been investigated, and the narrations in this section about how Muslims should behave during the period of fitna have been brought together, the sened - textual evaluation has been made, the important historical, social and cultural events experienced by the narrators in the isnād have been examined, and the historical context of the hadiths has been investigated.