Çanakkale bölgesinde kullanılan yemli lüfer (Pomatomus saltatrix, L. 1766) çaparisindeki iğnelerin seçiciliğinin belirlenmesi
Determination of the selectivity of hooks used in baited bluefish (pomatomus saltatrix, L. 1766) trotline in the Çanakkale region
  1. Tez No: 480498
  2. Yazar: OGÜN GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ACARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Eylül 2016 ve Şubat 2017 ayları arasında 2, 1, 1/0 ve 2/0 numaralı iğneler kullanılan yemli çapari takımlarıyla, 10 – 30 metre derinliklerde, Çanakkale Boğazı'nın 3 değişik istasyonunda 2 farklı araştırma teknesi ile yapılmıştır. Avcılık boyunca yem olarak sardalye ve hamsi kullanılmıştır. Araştırmada SELECT (Share Each Length Class's Catch Total) metodu kullanılarak av aracının iğne seçiciliği belirlenmiştir. Çalışma boyunca 1180 adet lüfer (Pomatomus saltatrix, Linnaeus 1766) balığı ve hedef dışı (by-catch) 9 türe ait 136 adet balık olmak üzere toplamda 1316 adet balık yakalanmıştır. Buna göre yakalanan lüfer (P. saltatrix) balıklarının optimum yakalama boyları 2 numaralı iğneyle 19,26 cm, 1 numaralı iğneyle 21,63 cm, 1/0 numaralı iğneyle 23,74 cm ve 2/0 numaralı iğneyle 26,66 cm olarak bulunmuştur. Yakalanan toplam lüfer (P. saltatrix) balığının %20'sini 2 numaralı iğne, %21'ini 1 numaralı iğne, %25'ini 1/0 numaralı iğne ve %34'ünü ise 2/0 numaralı iğne oluşturmuştur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliği gereği lüfer (P. saltatrix) balığının asgari avlama boyutu 18 cm olarak belirlenmiş ancak yapılan çalışmalar balığın üreme boyutunun 25,4 cm olduğunu göstermektedir. Çalışma sırasında yakalanan balıkların optimum yakalama boyutları göz önüne alındığında sürdürülebilir balıkçılığın devamı için 2/0 numaralı iğneler ve daha büyük iğneler ile lüfer (P. saltatrix) balığının avcılığının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çanakkale Strait with 2 different research boats at three different stations, in the period of September 2016 and February 2017 in 10 - 30 meter depths using baited 2, 1, 1/0 and 2/0 sized hooks. Sardines and anchovies were used as bait during fishing. In the research, the hook selectivity of the fishing gear was determined using the SELECT (Share Each Length Class's Catch Total) method. During the study, a total of 1316 fish, including 1180 bluefish (Pomatomus saltatrix, Linnaeus 1766) fish and 136 fish belonging to nine by-catch species, were caught. Accordingly, the optimum size of the caught bluefish (P. saltatrix) was found to be 19.26 cm with hook 2, 21.63 cm with hook 1, 23.74 cm with hook 1/0 and 26.66 cm with hook 2/0. 20% of the total caught bluefish (P. saltatrix) were hook number 2, 21% were hook number 1, 25% were hook number 1/0, and 34% were hook number 2/0. According to fisheries legislation belongs to the Ministry of Food, Agriculture and Livestock, related to commercial fisheries in Turkey, the minimum landing size of the bluefish (P. saltatrix) was determined as 18 cm, but the studies carried out show that the reproduction size of the fish is 25.4 cm. Considering the optimum fishing sizes of the fish caught during the study, it is suggested to make bluefish (P. saltatrix) hunting with hook size 2/0 and larger hooks for the continuation of the sustainable fishery.