Tüylü çaparilerde iri sardalye balığı (Sardinella aurita valenciennes, 1847) için iğne seçiciliğinin belirlenmesi
Determination of the hook selectivity of troll line for round sardinella (Sardinella aurita valenciennes, 1847)
- Tez No: 480499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, iri sardalye (Sardinella aurita Valenciennes, 1847) için kullanılmakta olan çapari olta iğneleri seçiciliğini belirlemek amacıyla Nisan 2014-2016 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası Kabatepe Limanı ve Gökçeada Uğurlu Limanı açıklarında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde, 6, 7, 8 ve 9 numaralı galvaniz materyale sahip iğnelerden yapılmış çapari oltaları ile 10 operasyon gerçekleştirilmiş ve toplamda 332 adet iri sardalye balığı yakalanmıştır. Çapari oltalarıyla yakalanan balıkların, iğnelerin boyutuna göre boy ve ağırlık ölçümleri alınmıştır. Yapılan çalışmayla ulaşılan veriler PASGEAR II (version 2.5) programıyla analiz edilmiştir. Bu verileri, SELECT metodu kullanarak 5 farklı modelde analiz etmektedir. Seçicilik analizlerinde en iyi sonucu Normal scale model vermiştir. Normal scale modele göre çalışmada yakalanan iri sardalye balıklarının optimum yakalama boyları sırasıyla; 9 numaralı iğne için 18,63 cm, 8 numaralı iğne için 19,87 cm, 7 numaralı iğne için 21,89 cm ve 6 numaralı iğne için 23,67 cm olarak hesaplanmıştır. Yayılım değerleri sırası ile 1,92; 2,04; 2,25 ve 2,43 cm olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; dünya genelinde yapılan araştırmalarda iri sardalye türünün ilk üreme boyu 14-16,8 cm olduğu göz önünde bulundurulursa, 9 numaralı iğneden daha büyük olan iğnelerin kullanılması türün devamlılığı açısından son derece yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between April 2014 and 2016 to determne the selectivity of trolline used in the catching of round sardinella (Sardinella aurita Valenciennes, 1847) on the shores of Kabatepe Harbour in the Gallipoli Peninsula and Uğurlu Harbour in the Gökçeada Coasts. In the trials, ten fishing operation was carried out by using troll line contain four different hook size having galvanized material (size number: 6, 7, 8 and 9) and caught in a total of 332 round sardinella. The weight and length measurements of the fish captured by the troll line were taken for different hook sizes. The data obtained from the experiments were analyzed using a computer program of PASGEAR II (version 2.5). This program analyzes the data in 5 different models using the SELECT method. The model of Normal scale gave the best fit in the selectivity analysis. Model length of the fish caught in operation according to the normal scale model is 18.63 cm for hook 9, 19.87 cm for hook 8, 21.89 cm for hook 7, and 23.67 cm for hook 6. The spread values were 1.92; 2.04; 2.25 and 2.43 cm, respectively. As a result; considering that the round sardinella species' first maturity length is 14-16.8 cm in research conducted worldwide, the use of hooks bigger than hook size 9 will be very beneficial for species continuity.