Kuzey Ege denizinde uskumru (Scomber scombrus Linneaus 1758) avcılığında kullanılan tüylü çaparilerin iğne seçiciliği ve av veriminin belirlenmesi
Determination of hook selectivity and catching efficiency used in mackerel (Scomber scombrus Linneaus 1758) fishing with feathered handline in Aegean sea
  1. Tez No: 456996
  2. Yazar: ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ALTINAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale bölgesindeki uskumru (Scomber scombrus) avcılığında yaygın olarak kullanılan tüylü çaparilerin iğne seçiciliğinin ve av veriminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, farklı tüy rengi ve boyutta iğnelere sahip çapari takımları yapılmıştır. Bu çalışmada 1, 2, 3, 4 numaralı iğneler kullanılmıştır. Farklı renklerdeki tüylerle çapariler yapılmıştır. Denemeler 2015 - 2016 tarihleri arasında Çanakkale'de gerçekleştirilmiştir. Seçiciliğinin belirlenmesinde SELECT (Share Each Lengthclass Catch Total) metot kullanılmıştır. Uskumru için lognormal model en iyi sonucu vermiştir. Bu modele göre uskumru balığının 1, 2, 3, 4 numaralı iğnelere göre optimum yakalama boyları sırası ile 27,63 cm, 24,61 cm, 21,60 cm, 19,84 cm'dir. Çalışma boyunca bu iğneler ile toplam 485 adet uskumru balığı yakalanmıştır. 1, 2, 3 ve 4 numaralı iğnelerin yakalama oranı ise sırasıyla 136, 106, 128 ve 115 bireydir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that, to determine of hooks selectivity and catching efficiency of the feathered handline are commonly used for mackerel fishing in Çanakkale Region .For this purpose, handlines which has different feather and hook size was made. In this study 1,2,3,4 number sized hooks were used. The trials were conducted between 2015 - 2016 in Çanakkale. The SELECT (Share Each Lengthclass Catch Total) method was used to calculate hook selectivity. Lognormal model gave the best result for the mackerel. According this model optimum catch lengths for the 1,2,3,4 numbered hooks are 27.63 cm, 24.61 cm, 21.60 cm, 19.84 cm respectively. During the study 485 mackerel were caught by these hooks. 1, 2, 3, 4 numbered hooks caught 136, 106, 128, 115 individuals respectively.