Doğum salonunda çalışan ebe ve hemşirelerin pueroeral enfeksiyonların önlenmesinde aseptik uygulamalara ilişkin bilgilerine, planlı eğitimin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 48051
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, doğum salonlarında çalışan ebe-hemşirelerin puerperal enfeksiyonların önlenmesinde uygulanan aseptik tekniklere ilişkin bilgilerini değerlendirmek ve verilen planlı eğitimin etkinliğini incelemek amacıyla Aydın Doğumevi ve S.S.K. Hastanesi doğum salonlannda çalışan ebe-hemşirelere 10 Mayıs 1996 ile 30 Haziran 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve analitik olarak planlanmış ve araştırmanın evrenini ve örneklemini Aydın Doğumevi ve S.S.K Hastanesi doğum salonlannda çalışan 32 ebe-hemşire oluşturmuştur. Veriler, anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formu; ebe-hemşirelere ilişkin tanıtıcı bilgiler ve doğum salonunda uygulanan aseptik tekniklere ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Öntest ile ilk veriler elde edildikten sonra planlı eğitim uygulanmıştır ve sontest ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebe-hemşirelerin puerperal enfeksiyonların önlenmesinde aseptik tekniklere ilişkin bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmış ve verilen planlı eğitimin etkin olduğu görülmüştür. Enfeksiyonların yayılmasında rolleri olan tüm hastane çalışanlannın sürekli eğitim alabilmeleri ve bunların denetlenebilmesi için eğitim komitelerinin kurulması ve yine enfeksiyonlann önlenmesinde etkin rollerinin olduğu bilinen Enfeksiyon Kontrol Komiteleri'nin bulunmadığı hastanelerde kurulması, bulunan hastanelerde de işlerlik kazandınlmalan önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out between 10 th. May and 30 th. June 1996 in order to assess the knowledge of aseptik techniques that are used to prevent the puerperal infections and to study the effectiveness of given planned education among the midwives and nurses who work in labour words in Aydın Maternity Hospital and S.S.K. Hospital. The research has been planned descriptively, sectionally and analytically. The cosmos and sampling of the research consist of 32 midwives and nurses who work in labour words of Aydın Maternity Hospital and S.S.K. Hospital. The data have been collected by means of questionnaire. The questionnaires consist of ezeplanatory information concerning midwives and questions about aseptic techniques carried out in labour words. After abtaining the first data by means of pre-test, the planned education has been carried out and the final data have been abtained by means of post-test. In the analysis of the data number, percentage, the importance test of the difference between the two partners, the importance test of the difference between the two averages and variance analysis have been used. The result of the research have shown that the knowledge of the midwives about aseptic techniques in preventing the puerperal infections is not sufficient. The given planned education has been effective. It is suggested to establish educational committees and to involve the stuff of the hospital who have roles in the spread of infections in these committees, if not established yet, which have on effective role preventing infections if exist, they should be put in to practice.