Kahramanmaraş koşullarında farklı oranlarda yem bezelyesi ile tritikale yetiştiriciliğinin ot verimi ve yem kalitesine etkisi
Effects of fodder pea and triticale mixture on different ratios on forage yield and quality under kahramanmaras conditions
- Tez No: 901961
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yem bezelyesi ile tritikale bitkilerinin saf halde ve birlikte üretiminde verimi ve yem kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülecektir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilecektir. Araştırmada yem bezelyesi ve tritikale türleri hem saf olarak hem de birlikte ekim amacıyla yem bezelyesi ile tritikale türlerinin karışımı olacak şekilde yetiştirilecektir. Denemede muamele olarak %100 yem bezelyesi (%100YB), %75 yem bezelyesi-%25 tritikale (%75YB-%25T), %50 yem bezelyesi-%50 tritikale (%50YB-%50T), %25 yem bezelyesi-%75 tritikale (%25YB-%75T), ve %100 tritikale (%100T) olmak üzere 5 farklı karışım oranı incelenecektir. Hasat zamanı yem bezelyesinin %50 çiçeklenme dönemine göre belirlenecektir. Biçimden önce bitki boyları belirlenecektir. Biçimden sonra yeşil ot verimi (kg/da), kuru otta yem bezelyesi ve tritikalenin oranı, kuru otta yem bezelyesi ve tahılların kuru ot verimi (kg/da), toplam kuru ot verimi (kg/da), ham protein oranı (%), ham protein verim (kg/da), ham kül oranı (%), NDF oranı(%), ADF oranı(%) incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study will be carried out to determine the effects of pure and mixed production of fodder pea and triticale plants on forage yield and feed quality under Kahramanmaraş ecological conditions. The experiment will be carried out with three replications according to the randomized block trial design. In the research, forage pea and triticale species will be grown both as pure and mixture givenspecies for intercropping purposes. The treatment in the experiment was 100% fodder pea (100%YB), 75% fodder pea-25% triticale (75%YB-25%T), 50% fodder pea-50% triticale (50%YB-50%T), 25% fodder pea. Harvest time will be determined according to the 50% flowering period of the fodder pea. Plant heights will be determined before harvest. Green forage yield (kg/da), ratio of fodder peas and triticale in hay, hay yield of fodder peas and grains in hay (kg/da), total hay yield (kg/da), crude protein rate (%) , crude protein yield (kg/da), crude ash ratio (%), NDF ratio (%), ADF ratio (%) will be examined.