Askorbik asit, dopamin ve ürık asitin tespiti için yüksek seçicilik ve hassasiyete sahip yeni nesil nanobiyosensörlerin hazırlanması ve karakterizasyonları
The preparation and characterization of new generation nanobiosensors as highly selective and sensitive sensors for detection of ascorbic acid, dopamine and uric acid
  1. Tez No: 480622
  2. Yazar: SAİT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kapsamında parkinson, şizofreni, diyabet gibi insan hayatını büyük ölçüde etkileyen bu hastalıkların erken dönemde tespiti amaçlanmıştır. Bahsedilen bu hastalıkları tespit etmek amacıyla laboratuvar ortamında yeni tip nanobiyosensör geliştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak parkinson, şizofreni, diyabet gibi önemli hastalıkların oluşmasına neden olan biyomoleküller tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen ve insan kan serumunda bulunan askorbik asit (AA), dopamin (DA) ve ürik asit (ÜA) gibi biyomoleküllerin bu hastalıklar üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Daha sonra geliştirilen bu nanobiyosensör ile askorbik asit, dopamin ve ürik asit'in seçici ve hassas olarak tespiti yapılmıştır. Bunun için rGO/PPy-Pt nano materyali kullanılmıştır. Camsı karbon elektrot (CKE) üzerine hazırlanan nano materyal, elektrot üzerine damlat-kurut yöntemiyle uygulanmıştır. Yapılan ölçümler sonucu askorbik asit, dopamin ve ürik asit biyomolekülleri için sırasıyla, 2.3x10-6, 9.6x10-4 ve 1.7x10-5 algılama sınırı değerleri hesaplanmıştır. Sentezlenen bu yeni elektrotun elektrokimyasal özellikleri Döngüsel Voltametri (CV), Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV) gibi yöntemlerle, yüzey karakterizasyonu ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Raman Spektroskopisi, X-ışını kırınımı (XRD) ve X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) gibi yöntemlerle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to detect these diseases that affect human life such as parkinson, schizophrenia and diabetes in a very early stage. A new type of nanobiosensor has been developed in the laboratory to detect these diseases. In this context, firstly biomolecules which cause important diseases such as parkinson, schizophrenia and diabetes have been detected. Biomolecules such as ascorbic acid (AA), dopamine (DA) and uric acid (UA), which are determined as the result of researches and found in human blood serum, have been shown to be effective on these diseases. This nanobiosensor was developed to detect ascorbic acid, dopamine and uric acid selectively and sensitively. For this, rGO / PPy-Pt nano material is used. The nanomaterial prepared on glassy carbon electrode (GCE) was applied on the electrode by drip-dry method. Measurements was made for detection limit values of respectively 2.3x10-6, 9.6x10-4 and 1.7x10-5 for the ascorbic acid, dopamine and uric acid biomolecules. The electrochemical properties of this new synthesized electrode can be determined by methods such as Cyclic Voltammetry (CV), Differential Pulse Voltammetry (DPV), surface characterization by Scanning Electron Microscope (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), Raman Spectroscopy, X-ray Diffraction (XRD) and X - ray Photoelectron Spectroscopy (XPS).