Mısırda farklı sıra üzeri sıkıştırma düzeyleri ve makina ilerleme hızlarının tohum dağılım düzgünlüğü, tarla filizi çıkışı ve verime olan etkileri
Effects of different sowing speeds and soil compaction levels on distribution uniformity of seeds, germination and yield of maize
  1. Tez No: 480631
  2. Yazar: HASAN KAAN KÜÇÜKERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ALTIKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, Iğdır ili mısır tarımında farklı sıra üzeri sıkıştırma düzeylerinin ve farklı ekim hızlarının; toprak fiziksel özellikleri ile bitki çıkış değerleri, ekim performansı ve verime olan etkileri üzerinde durulmuştur. Farklı makine ilerleme hızlarında ekim yapabilmek için traktör 1.5, 2 ve 3 m.s-1 (V1, V2, V3) olmak üzere 3 farklı hızda kullanılmıştır. Tohum sıra üzerini sıkıştırmak amacıyla traktörün kendi ağırlığından yararlanılmış ve sıra üzerinden farklı sayıda geçişler yapılarak, C0 (geçiş yok), C1 (tek geçiş) ve C2 (iki geçiş) olmak üzere üç farklı sıkıştırma düzeyi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, sıra üzerine uygulanan sıkıştırma düzeyi arttıkça, toprak nem içeriği ve bitki çıkışlarının arttığı görülmüştür. En iyi bitki çıkışı ve toprak nem içeriği değerleri iki traktör geçişi yapılan parsellerde elde edilmiştir. Bitki çıkışları ve ekim performansı açısından en iyi sonuçlar 1.5 m.s-1 makine ilerleme hızı ve iki geçişin uygulandığı parsellerde elde edilmiştir. Verim değerleri ise sıkıştırma seviyesinin artmasıyla artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different sowing speeds and seed row compaction levels on soil physical properties, seed germination, sowing performance and yield of maize were investigated. Tractor was used in three different speeds which of 1.5 m.s-1, 2 m.s-1 and 3 m.s-1 (V1, V2, V3) to sowing. Self-weight of tractor was used to compact intra-rows and being made passing in different numbers, compaction levels were adjusted as C0 (control plots), C1 (one pass) and C2 (two passes). Obtained results shown that, as the compaction level on the sowing rows increased, soil moisture content and seed germination increased. The best seed germination and soil moisture content values were found at the plots that two passes applied. Effect of sowing speed was found important on germination. The best results in terms of germination and sowing performance were obtained at 1.5 m.s-1 sowing speed and C2 compaciton level. Yield values increased with increasing soil compaction level.