Türkiye'de ve dünya'da e-ticaret, sanal işletme ve sanal mağazacılığın gelişimi ve karşılaşılan sorunlar üzerine bir vaka incelemesi
A case study on the development and problems encountered of e-commerce,virtual business and virtual retailing i̇n Turkey and i̇n the World
  1. Tez No: 480644
  2. Yazar: VESİLE KAPLANCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1990 yılların başında hayatımıza giren bilgisayar ve internet kullanımı ilk olarak basit oyunların oynandığı, elektronik posta gönderebildiğimiz, sanal ortamdan ibaretti. İnternetin başlangıçtaki kullanım amacının çok daha ilerisinde, iş yürütme amacıyla kullanılmaya başlandığı tarih 1995 yılıdır. Genel olarak e-ticaret tanımına baktığımızda; şahısların ve işletmelerin internet aracılığıyla bilgi, ürün, mal ve hizmet alımlarını gerçekleştirdiği elektronik ortam olarak tanımlamamız mümkündür. Her geçen gün artan telekomünikasyon ve iletişim olanakları sayesinde geleneksel ticaretten elektronik ticarete geçiş daha cazip hale gelmiştir. Firmalar kendi bünyelerinde hazırladıkları ya da satın aldıkları hazır paket programlar sayesinde internette tanıtım ve satış süreçlerini başlatmıştır. Bazı firmalar web sitesi yaptırmıyor. Satışlarını B2C firmaları aracılığıyla sanal mağazalarda yapmaktadır. Tüm bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde temel kavramlar incelenerek ön bilgilendirme yapılmış ikinci bölümünde eleştirel kaynak taraması yapılarak, literatür incelenmiş yapılan araştırmaların benzer ve farklı yönleri ortaya çıkarılmıştır, son bölümdeyse deppoavantaj.com firmasında keşif ve gözlem yoluyla araştırma yapılmış, literatür ile araştırma sonuçlarının benzerliği tespit edilerek karşılaştırılmış, araştırma neticesinde elde edilen veriler ortaya konulmuştur. Bu bulgular neticesinde elektronik ticaret yapan işletmelerin en önemli tehdit nedenlerinden olan güvenlik sorununa ilişkin bulgular saptanmıştır. Şirkete göre ürün sipariş sürecindeki zorluklardan ziyade web sayfasının güvenlik sorununa dikkat çekilmiştir. Bunun yanında elektronik ticarette rekabette en önemli unsurun fiyatlandırma olduğu tespit edilmiştir. Genel anlamda tez çalışmasında ulaşılan sonuç ise elektronik ticarette vergilendirme, müşteri memnuniyeti, kurumsallaşma, rekabette fiyatlandırma ve iade-değişim süreçleri, karşılaşılan sorunlardan ve süreçlerden bahsedilmiştir. Şayet vaka analizi hazır giyim sektöründe değil de farklı bir sektörde analiz edilecek olsa farklı sonuçlar çıkabilecektir.
Özet (Çeviri)
The use of computers and the internet, which entered our lives at the beginning of the 1990's, was the virtual place where simple games were played, electronic mail could be sent. Apart from the initial use of the internet, it began to be used for business purposes in 1995. When we look at the definition of e-commerce in general; it can be defined as the electronic environment in which individuals and businesses make purchases of information, products, goods and services via the Internet. With the increase of telecommunication and communication facilities day by day, transition from traditional commercial to electronic commercial has become more interesting. The firms have started the introducing and sales processes on the internet thanks to the prepackaged programs they have purchased in their own buildings. Some companies do not have web sites so they are doing their sales through virtual shops through B2C companies. In the first part of the thesis, basic concepts were examined and a preliminary information was given, in the second part, critical source scanning was done and similar and different aspects of the researches made by examining the literature were revealed and in the last part, deppoavantaj.com company was investigated through exploration and observation and also the results obtained from the research were compared. As a result of these results, there are findings about the security problem, which is one of the most important threats of the enterprises doing electronic commerce. According to the company, the difficulty of the product ordering process has highlighted the security issue of the web page. Besides, it has been determined that the most important element in electronic commerce is the pricing. In general, the conclusion reached in the thesis study is taxation, customer satisfaction, institutionalization, competitive pricing and return-exchange processes in electronic commerce, and also problems and processes are mentioned. If the case analysis is to be analyzed in a different sector rather than in the garment sector, different outcomes may arise.