Development of the e-commerce sector and the behaviors of online shopping customers in Turkey
Türkiye'de e-ticaret sektörünün gelişimi ve online alışveriş müşterilerinin davranışları
- Tez No: 701210
 - Danışmanlar: DR. ENDER EMRE KANAAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişimini göstermenin yanı sıra, çevrimiçi alışveriş müşterilerinin davranış düzeylerini ve çevrimiçi alışveriş davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Son yıllarda bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi ve internetin günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi birçok alanda olduğu gibi ticaret alanında da yeni fırsatları ortaya çıkarmıştır. Günümüzde birçok şirket ürün ve hizmetlerini online platformlar üzerinden satmaya başlamış ve tüketicilerde gerek güvenli oluşu gerekse de sağladığı birçok avantaj nedeniyle online alışverişi hızla benimsemeye başlamıştır. Özellikle, 2019 yılında başlayan koronavirüs pandemi süreciyle birlikte sokağa çıkma yasaklarının uygulanması ve insanların fiziki temastan kaçınmaya başlaması online alışverişin önemini arttırmış ve dünya genelinde online satış rakamlarında ciddi artışlar görülmüştür. Bu çalışma kapsamında bir anket oluşturularak kar topu örneklem yöntemiyle 374 kişinin cevapları toplanmış ve hipotezler test edilmiştir. Anket toplamda 28 sorudan oluşmakta ve katılımcıların online alışveriş davranış düzeylerini ve online alışveriş davranışlarına etki eden faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma koronavirüs pandemi sürecinde yapıldığı için koronavirüs pandemi sürecinin elektronik ticaret sektörü ve tüketici davranışları üzerindeki etkilerini göstermesi bakımından öncü çalışmalardan biridir ve bu haliyle literatüre ciddi katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the development of the e-commerce sector in Turkey, as well as to determine the behavior levels of online shopping customers and the factors that affect their online shopping behaviors. In recent years, the rapid development of information technologies and the fact that the internet has become an indispensable part of our lives has led to the emergence of various opportunities in the field of trade as in many other fields. Today, many companies have started to sell their products and services on online platforms and consumers have started to quickly adopt online shopping due to its security and many advantages it provides. Especially with the coronavirus pandemic process that started in 2019, the implementation of curfews and the fact that people started to avoid physical contact increased the importance of online shopping and significant increases in online shopping figures were seen worldwide. Within the scope of this study, a questionnaire was created and the responses of 374 people were collected using the snowball sampling method, and the hypotheses were tested. The questionnaire consists of 28 questions in total and determine the online shopping behavior levels of the participants and the factors that affect their online shopping behaviors. Since this study was carried out during the coronavirus pandemic process, it is one of the pioneering studies in terms of showing the effects of coronavirus pandemic process on the e-commerce sector and consumer behaviors. The research will make serious contributions to the literature in this state.