15 Temmuz darbe girişimi sonrası basında sivil toplum- demokrasi algısı
Perception of civil society-democracy in press after July 15 coup attempt
  1. Tez No: 480663
  2. Yazar: MEHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
15 Temmuz darbesi Türkiye'de ki demokrasi algısı açısından yeni bir dönemi işaret etmiştir. Bu tarihten sonra yayınlanan gazetelerde ki sivil toplum demokrasi algısı incelenmiştir. Öteden beri darbeler ile sıklıkla yüzleşen Türk insanı 15 Temmuz'da darbe girişiminin başladığı ilk saatlerden itibaren sokaklara çıkmıştır. Meydanlar toplumun her kesiminden insanların katıldığı büyük kalabalıklara şahit olmuştur. Darbe Ankara'da başlayıp, sonrasında İstanbul'da köprülerin kapatılması ile devam etmiştir. Bu iki şehir dışında pek darbeci askerler sahada gözükmese de, darbe girişiminin başladığı ilk saatlerin ardından tüm Türkiye'de insanlar sokaklara çıkmıştır. İnsanları sokaklara çıkaran bu büyük motivasyon bir ay boyuncada onların Demokrasi Nöbetleri ile meydanlarda kalmasını sağlamıştır. Bu çalışmada gazetelerde ki haberler taranmıştır. İçerik analiz yöntemi uygulanmıştır. Gazeteler toplumda ki karşılık bulmaları gözününe alınarak tesbit edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda diğer darbe süreçleri peşinden yayınlanan gazetelerin aksine bir durum gözlemlenmiştir. Darbecilerin olumsuzlukları ve kahraman haklın demokrasiye sahip çıkışı gazetelerde yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The July 15 military coup marked a new age in the perception of democracy in Turkey. I have analysed the democracy perception of the civil society in the news published after this date. The Turkish people, who have been confronted with the military coup d'état ever since, has been on the streets since the first hours of the coup attempt on July 15th. The squares have witnessed large crowds of people from all walks of life. The military coup started in Ankara and continued with the closing of the bridges in Istanbul. Other than these two cities, the putschists do not appear to be on the scene, but after the first hours of the coup attempt, people came to the streets all across Turkey. This great motivation for bringing people to the streets made it possible for them to stay in the streets with Democracy Watches for a month. In this study, the news in newspapers were scanned. Content analysis method was applied. The newspapers have been identified by taking their proportion of readers before the society. As a result of these studies, we have observed that such newspapers are unlike those which had been published after other coups. The newspapers have included the unfavourableness of the putschists and protection of the democracy by the gallant people.