Kur'ân'da mütekebbirler ve onların cezası
Arrogants in the Qur'an and their punishments
- Tez No: 480705
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kibir, Allah'a karşı yapılan ilk isyan suçudur. Şeytanın Allah'a secde etmeyip kibirlendiği suçtur. Bundan dolayı Kur'an ayetleri kibir ve kibirlenenleri yermektedir. Kur'an'da kibirlenenlerin dünya ve ahiretteki cezaları açıklanmıştır. Biz de yüksek lisan tezi olabilecek şekilde“Kur'ân'da Mütekebbirler ve Onların Cezası”başlığıyla bir çalışma hazırlayarak bu konuya bütüncül bir şekilde dikkat çekmeyi amaçladık. Çalışma esnasında gerek klasik gerekse çağdaş âlimlerin görüşlerinden istifade edip istikrâ (tümevarım) yöntemini takip ettik. Çalışmamız önsöz, giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Giriş kısmında konunun amaç ve önemi üzerinde durduk. Birinci bölümde, Kur'ân'da kibrin nedenleri, tedavisi ve kibir ile aynı anlama gelen sözcükleri ve kibir hakkında bir takım genel bilgileri ele aldık. İkinci bölümü de“saltanatlarıyla kibirlenenler ve Kur'ân'a göre onlara dünyada iken verilen cezalar”başlığıyla ele alarak Nemrut, Karûn ve Firavun'un kibri, Kur'ân'ın Nemrut ve Firavun'un kibri hakkındaki söylemi ve onların cezaları hakkındaki söyleminden söz ettik.“Kur'ân'ın, güç ve kuvvetleriyle kibirlenenler ve ibadet etmemeleriyle kibirlenenler hakkındaki söylemi (Âd kavmi ve İblis örneği)”başlığıyla ele aldığımız üçüncü bölümde de Kur'ân'ın Âd kavmi hakkındaki söylemi, Âd kavmi ile ilgili genel bilgiler, Âd kavminin kibiri, ilgili ayetler ve tahlilleri, iblis'in kibri ve Hz. âdem'e secde etmemesi ile ilgili ayetlerden bahsettik Son olarak çalışma esnasında ulaştığımız kanaatleri sonuç başlığı altında değerlendirmesine yer verip, çalışmada kaynak olarak kullanılan kitapların da listesini verdik. Ayrıca tezin Arapça Türkçe ve Ingizce özetini verek çalışmamızı noktalamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Arrogance is the first committed crime of rebellion against Allah. It is a sin that the devil, by becoming arrogant, does not prostrate to Allah. Therefore, the verses of the Qur'an vilifes arrogance and arrogants. In the Qur'an is explained the punishments, in the world and hereafter, of those who are arrogants. We, too, aimed to draw attention to this topic in a holistic way by preparing a study titled“Arrogants in the Qur'an and their Punishments ”, which could be a post graduate thesis.During the study, we followed the induction method by taking advantage of the views of both classical and contemporary scholars. Our work consists of preface, introduction and three chapters. In the first chapter, we discussed some general information about arrogance, the reasons of arrogance, its treatment and words with the same meaning of arrogance in the Qur'an.In the second part, we talked about Nimrod, Croesus and Pharaoh's arrogance, the Qur'an's discourse about Nimrod and Pharaoh's arrogance and their punishments with the title of those who are arrogant with their reigns and according to the Qur'an the punishments given to them while they in the world.“ In the third chapter, which we dealt with the title of ”the Qur'an's discourse about the arrogant by the power and those who are arrogant by worshiping (the example of Satan and the people of Ad)," we talked on the Qur'an's discourse about the Ad, general information about the Ad, the arrogance of the Ad by basing on surah al-Shu'ara, related verses and their analyzes, the arrogance of Satan and his not prostrate to Adam, Relevant verses in the context of the surah al-Hijr and general content of the surah. Finally, we tried to put an end to our work by evaluating the conclusions reached during the study under the title of the conclusion and giving a list of the books used as sources in the study.