İnflamatuvar barsak hastalarında depresyon ve umutsuzluk düzeyinin belirlenmesi
Determination of depression and hopelessness levels in the patients with inflammatory bowel diseases
- Tez No: 480721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın evrenini Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ve Hepatoloji Polikliniği'ne kayıtlı 1020 inflamatuvar barsak hastası (İBH) oluşturmuştur. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan, sözlü ve yazılı onamları alınan 278 İBH hastası ile örneklem tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak hastaların tanıtıcı özelliklerini belirlemek amacıyla literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu ile Beck Umutsuzluk (BUÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama, Mann-Whitney U Testi, Ki-kare ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırma doğrultusunda, 148 ülseratif kolit (ÜK), 130 crohn hastasının (CH) yaş ortalaması 45.95±12.25 yıldır. ÜK hastalarının %62.2'si, CH hastalarının %60'ı erkektir. Araştırma grubunun depresyon ve umutsuzluk puanı ortancası sırasıyla 11 ve 5 olarak hesaplanmıştır. Örneklem grubunun %7.9'unda 'şiddetli depresyon' bulguları görülürken; %31.7'sinde 'hafif depresyon' bulguları ile karşılaşılmıştır. Geliri giderden az olan hastalarda, CH hastalarının BDÖ puanının ÜK hastalarından daha yüksek olduğu belirlenmiş olup, aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.035).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine of depression and hopelessness levels in the patients with inflammatory bowel diseases. The area of research is composed of 1020 inflammatory bowel diseases (IBD) patients registered with at Ankara Turkey Higher Education Training and Research Hospital, IBD and Hepatology Policlinic. The sample of research was completed with 282 patients with IBD. The approvals for this research was received from Ethic Committee and the participants. Survey data was collected by utilizing Personal Into Form, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Hopelessness Inventory (BHI). For the analyse of data, descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Chi Square test and Sperman correlation tests have been used. The data were entered to computer environment by SPSS statistics packet program (IBM Corp. Released 2012).