Osmaniye turizm coğrafyası
Osmaniye tourism geography
  1. Tez No: 480732
  2. Yazar: FERHAD BESNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi olarak yapılan çalışmanın konusunu Osmaniye'nin Turizm Coğrafyası oluşturmaktadır. Osmaniye ilinin önemli ticaret ve geçiş yolları üzerinde bulunması, 5 bin yıllık tarihi bir geçmişi içerisinde Asurlular, Medler, Makedon Krallığı, Selevkaslar, Romalılar, Abbasiler, Bizanslılar, Selçuklular, Moğollar, Memlûkler, Ramazanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin hâkimiyeti altında kalması ile bu medeniyetlerin izlerini taşıyan kültürel miras eserlerini barındıran bir sahada yer alan bir ildir. Bu medeniyetlerin birçoğunun bırakmış olduğu askeri yapılardan kalelerin günümüze kadar 26 tanesinin kalıntıları il sınırları içerisinde yer almaktadır. İlde tarihi eserlerin dışında doğal güzelliklerinde çok sayıda olması turizm potansiyeli açısından sahaya önemli bir katkı sağlamaktadır. Doğal ve beşeri çekiciliklerin sahada turizm çeşitliliğini arttırmada önemli rol oynadığı saptanmıştır. İlde yaylacılık faaliyetleri de çok çeşitlilik göstermektedir. Yaz aylarında nüfusu 30 bin ile 40 bin kişi arasında olan yörenin en büyük yaylası Zorkun yaylası da önemli turizm alanlarından birisi konumundadır. Ayrıca ilin doğal, beşeri ve ekonomik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sahada ki birçok turizm değerinin fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Osmaniye Meteoroloji İl Müdürlüğünden rasat sonuçları alınarak sıcaklık, basınç, rüzgâr, yağış vb. karşılaştırmalar yapılmıştır. Nüfus, Tarım, Orman İşletme ve Turizm il müdürlüklerinden gerekli veriler elde edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. İlin milli mücadele döneminde Fransızlarla olan mücadelesinin, zaferle sonuçlanmasının karşılığı olarak 7 Ocak Kurtuluş Bayramı etkinliklerinin gerçekleştirilmesi de bu toprakların tarihsel önemini daha da ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca çalışma sahasında turizm potansiyeli yüksek birçok rekreasyon alanının tespiti yapılmış ve sınıflandırılmıştır. Çalışma sahasında çok çeşitli sayıda yayla yerleşmeleri, kuş ve kelebek gözlemciliği alanları, kaleleri, açık hava müzesi, el dokuma kilimleri, kent ile özdeşleşmiş olan tarım ürünü yer fıstığı ve birçok alternatif turizm faaliyetleri ile ilin turizm coğrafyası her yönüyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's degree thesis study generates The Tourism Geography of Osmaniye. The presence of Osmaniye province on important trade and transit routes has been seen in the history of 5 thousand years such as Assyrians, Meds, Macedonian Kingdom, Seleucans, Romans, Abbasids, Byzanties, Seljuks, Mongols, Mamluks, Ramazanogullari and Ottoman it's a civilization that is under the control of many civilizations and a place in a territory containing cultural heritage Works bearing the traces of these civilizations. Until today, The ruins of twenty-six of the remains of the military castles where many of these civilizations have left are among the provincial borders. Having a large number of natural beauties besides the historical monuments gives a significant contribution to the field in terms of tourism potential. Natural and human attractions have been found to play an important role in increasing the tourism diversity in the region.Plateau activities are the most diverse in the plateau activity Zorkun Plateau whose population in the summer months is between 30000 and 40000 people is one of the major tourism area and the largest plateau in the region. In addition, the natural, human and economic characteristics of the province have been examined in details. Many pictures of tourism value have been taken in the field. Observations from Osmaniye Provincial Directorate of Meteorology were taken to compare the temperature, pressure, wind, rainfall and so on. The necessary data were obtained from the provincial directorates of Population, Agriculture, Forestry Management and Tourism and evaluations were carried out. The realization of the 7 January Independence Day celebrations as a countermeasure for the victory of the struggle with the French during the national struggle of the province gives even more importance to the historical significance of these lands. Also, there are many zones which have a creational high tourism potential were determined and classified. The tourism geography of the province has been investigated with a wide variety of plateau settlements, birds and butterfly observation sites, landmarks, open air museums, hand-woven kilims, agricultural peanuts identified with the city and many alternative tourism activities.