İslam Hukuk metodolojisinde müşterek lafız ve furû' fıkha tesiri
Homonym in Islamic Jurisprudence methodology and effect to furu' (Substantive) fiqh
  1. Tez No: 480737
  2. Yazar: ALAADDİN HANÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİMCAN BUĞDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İslam hukukçularının furû' meselelerde ihtilaf etmelerinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de lafız ekseninde oluşan ihtilaflardır. Lafız üzerinde meydana gelen ihtilaflar füru' fıkıhta birçok ihtilafı beraberinde getirmiştir. Hemen her lafız çeşidinin İslam hukukunda meydana getirdiği etkileri mevcut görünmektedir. Konunun önemine binaen usul kitaplarımızda her bir lafız çeşidi üzerinde ayrı ayrı durulduğu gibi furu' fıkıhta meydana getirdiği önemli etkileri de fıkıh kitaplarımızda yer almıştır. Bu çalışmada, İslam hukuk metodolojisinde farklı bir öneme sahip olan ve furu' fıkıhta da önemli sonuçlar meydana getiren“Müşterek Lafız”üzerinde durulmuş, müşterek lafzın meydana gelme sebepleri, fıkıh kültüründe meydana getirdiği ihtilaflar üzerinde incelemeler yapılmıştır. Ayrıca müşterek lafız ekseninde oluşan ihtilâflardan bahsedilirken Hanefî, Mâlikî, Şafii ve Hanbelî mezheplerinin görüşlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various reasons of divergence among Islamic Jurists on Furû problems. One of them is the divergences reveals around homonyms. Divergences on homonyms have brought along a great deal of divergences. Almost each type of wording (lafz) has some effects in Islamic Jurisprudence. Because of the importance of the subject, the significant effects in Fürû (Substantive) Fiqh featured in the fiqh books, as well as in the method books. In this study,“Homonym”which has a different importance in Islamic Jurisprudence Methodology, and revealed significant effects in Fürû Fiqh, is discussed; the reasons of the emerging oh harmony, and divergences it caused in the culture of fiqh are examined deeply. Moreover, while discussing about divergences around homonym, the perspectives of Hanafi, Maliki, Shafii, and Hanbeli sects are included.