Türkiye ve İngiltere yerel yönetimler sisteminin karşılaştırmalı analizi
Turkey and the United Kingdom comparative analysis of local government system
- Tez No: 480742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye ve İngiltere Yerel Yönetim Sistemlerinin karşılaştırmasını konu alan bu çalışmanın temel sorunsalı; ülkelerin tarihten gelen demokratik kültürleri ve sosyolojik açıdan evrimlerine görece olarak farklı gelişmiş görgül yerel yönetim sistemleri arasındaki farklardır. Çalışmanın amacı her iki ülkenin yerel yönetim sistemlerini çeşitli açılardan analiz etmek ve farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Temel hak ve hürriyetleri çeşitli ulusal/uluslararası hukuki düzenleme veya sözleşmelerle teminat altına alınmaya çalışan kişiler, özgürlüklerinden ve hürriyetlerinden yapacakları en az fedakârlıkla oluşturdukları müşterek bir otoritenin şemsiyesi altına girerler. Toplumu oluşturan bu kişilerin devlet denilen bu otoriten beklentileri ise özgürlük ve hürriyetlerinden yaptıkları bu fedakârlık sonucunda ihtiyaç duydukları en iyi kamusal hizmeti alabilmektir. Kamu idareleri bu nedenle yapılanır. Bu anlamda kamu idarelerinin yapılanması ve bu yapıda yer alan yerel yönetimlerin yapısal, yasal ve işlevsel özellikleri son derece önemlidir. Bu nedenle çalışmada, söz konusu her iki ülkenin yerel yönetimleri açısından mevcut durumlarına ilişkin tespitler yapılarak; yasal mevzuat, yapı, demokrasi, özerklik gibi çeşitli hususlardaki farklılıklarını analiz etmek, çalışmanın hem önemini hem de amacını oluşturmuştur. Çalışmada teknik olarak karşılaştırma yöntemi esas alınmış ve bu çerçevede yerel yönetimlere ilişkin temel kavramlar/kuramlar ışığında olmak üzere karşılaştırmaya esas olacak şekilde her iki ülkeye ilişkin yerel yönetim birimlerinin türleri, yapıları, işlevleri, yetkileri demokratik gelenekleri konularında veriler elde edilerek karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde her iki ülkenin sisteminde farklılıklar olduğu, özellikle İngiltere'de yerel yönetimlere bırakılan yetki ve sorumlulukların daha fazla olması Türkiye'ye kıyasla daha özerk bir yapıya kavuştuğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main issue of this study, which contrasts to Turkey and England local management systems, are differences between democracy and cultures of these tow countries history and socio-technological evolutions of the different developed empires local management systems. The aim of the research is to analyze the local management system of the two countries from various, angles and to reveal the differences. The fundamental rights, and freedom guranteed by the various and national/international of legal arrangements or contracts, they are all under the umbrella of a common authority which they have created with the least sacrifice of their freedom and freedoms. These authoritarian expectations of these people, called the state, are the ability to get the best public service they need from their freedom and freedoms as a result of this sacrifice. Public administrations are structured for this reason. In this sense, the structuring of the puclic administrations and the structure are very important. For this reason, in the study, it is aimed to determine the current status of the two governments in terms of their local administrations; analyzing the differences in varios issues such as legislation, structure, democracy and autonomy, and it is both important and aim of working. A comparative analysis was carried out based on technical comparison method in the study and the types, structures, functions and democratic traditions of the local government units related to the two countries in the light of the basic concept / theories related to local governments. The analysis shows that there are differences in the systems and responsibilities left for local autonomous than in Turkey.