Üniversite öğrencilerinin televizyonda yayınlanan Diriliş Ertuğrul adlı diziyi seyretmesindeki kültürel etmenler (Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi örneği)
The cultural factors for university students to watch the famous tv serial, Diriliş Ertuğrul (Sample of Recep Tayyip Erdoğan University)
  1. Tez No: 480741
  2. Yazar: ÇETİN KALAFAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDIN IBRAHIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Public Relations, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin televizyonda yayınlanan Diriliş Ertuğrul adlı tarihi diziyi seyretmesindeki kültürel etmenlerin neler olduğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler örneğinde incelenmiştir. Araştırmanın evreni, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerdir. Araştırma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin Diriliş Ertuğrul adlı diziyi izlemesindeki birçok etkenden biri olan kültür ile sınırlıdır. Araştırma örneklemi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören 400 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın yöntemi teorik ve uygulamalı bir yöntemdir. Teori bölümünde kavramsal ve kuramsal çerçeve çizilmiş, uygulama bölümünde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde öğrenim gören ve Diriliş Ertuğrul adlı diziyi seyreden öğrenciler arasında olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme kullanılmış ve“Evet”,“Hayır”,“Kararsızım”seçeneklerin bulunduğu nominal ölçekli sorulardan oluşan anket çalışması yapılmıştır. Araştırmamızın amacı dizinin izlenme sebeplerinin belirlenmesi olduğundan, ortalamanın üzerinde olan değerler tek örneklem t-testi ile ortalamadan farklı olup olmadığı %95 olasılıkla test edilmiştir. Test sonuçları t-testi ile hesaplanan t-istatistiği, sd: testin serbestlik derecesi, p: olasılık değerini vermektedir. Olasılık değeri 0.05 değerinden düşük olan izleme oranları, %95 olasılıkla ortalamadan farklıdır. Buna göre araştırma sonunda elde edilen sonuç: Üniversite öğrencileri Diriliş Ertuğrul adlı diziyi daha çok Türk tarihini yansıttığı için, milli kültüre uygun olduğu için ve gelenek ve göreneklerine uygun olduğu için izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The universe of research is the students of Recep Tayyip Erdoğan University. The research is limited to the cultural factors. The sample group consists of 400 students. The method of research is a theoretical and practical method. A conceptual and theoretical framework was drawn in the theoretical section and a questionnaire study consisting of nominal scale questionnaires with“Yes”,“No”,“Undecided”options was conducted among the students studying at Recep Tayyip Erdoğan University and watching Diriliş Ertuğrul. Since the purpose of the study was to determine the reasons for the follow-up, the values above the mean were tested whether they differed from the mean by a single sample t-test with a 95% probability. Test results give the following values: t-statistics which is calculated with t-test, sd: degree of freedom, p: probability value. The follow-up rates, which are less than the probability value of 0.05, are different from the mean with 95% probability. According to the results obtained at the end of the research, university students watch the TV serial“Diriliş Ertuğrul”as it is more suitable for its national culture, traditions and customs and because it reflects Turkish history.