Kadın seçmenlerin oy verme davranışları üzerinde etnisite etkisi: Sivas ili örneği
The impact of ethnicity on voting behavior of female voters: the case of Sivas province
  1. Tez No: 480743
  2. Yazar: NURGÜL ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, özelliği gereği Siyaset Bilimi, Halkla İlişkiler, Siyasal İletişim alanlarının en çok üzerinde durduğu meselelerden biri olan oy verme davranışlarını etkileyen temel faktörler üzerinde durmaktadır. Meselenin doğru ortaya konulabilmesi için ilk önce seçmen davranışlarını oluşturan temel teorilerin ifade edilmesi bir zorunluluk olarak görülmüştür. Bu temel teorilerden hareketle; Sosyolojik Yaklaşım (Columbia Ekolü) ve Sosyo Psikolojik varsayımlara dayanarak değişkenler içerisinden etnisite kavramı ve kadın seçmenler ele alınmıştır. Sosyolojik yaklaşıma göre, politik tercihlerin belirlenmesinde sosyal özellikler ve bölünmeler belirleyici rol oynar. Seçmenlerin dinsel, etnik ve mesleki farklılıkları sosyal bölünmelerin temel kaynağıdır. İnsanlar yeryüzünde var olduğu günden beri daima toplu halde yaşamışlardır. Tüm sosyolojik analizler tarih süreci boyunca göstermiştir ki bireyler tek yaşayamamakta ve bir topluluğa ihtiyaç duymaktadır. Toplu halde yaşayan insanların, hem kendi aralarındaki düzeni, hem de diğer topluluklarla aralarındaki düzeni sağlayacak bir düzenleyiciye ihtiyaçları vardır. Toplumun içerisin de diğerlerine baskın gelen, bilgi ve becerileri ile onların üzerinde bir otorite oluşturan ve ayrıca topluma yön verebilen insanlar lider olarak ortaya çıkmaktadırlar. Lider, diğer insanlarla ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır. Hiç kimse tek başına ve kendi kendine lider olamaz. Lider olan kişi bir sosyal grubun bir parçasıdır. Toplum ve grup içerisinde bazı kişiler daha baskın olabilir. Önemli konularda bu kişilerin etkinliği devam ederse, muhtemelen bunlardan biri lider olur. Ancak kişiyi lider yapan durumun gerekçeleri değişirse, lider de değişebilir. Her zaman en etkin kişi de lider olamaz. Diğer bir söylemle lideri durum da tayin edebilir (Şerif, 1996: 211). Koşullar dikkate alındığında liderlerin seçimi, yalnız siyasal erklerin belirlenmesi açısından önem arz etmemekte olup, aynı zamanda toplumsal yapının analizi açısından da siyaset bilimi, halkla ilişkiler gibi birçok ana bilim dalının ilgisini çekmektedir. Çalışmanın konusunu etnisite kavramı teşkil etmektedir. Bu kavram İnanç, ideoloji, geçmiş dönem çalışmaları ve eşten etkilenme gibi değişkenler göz önünde bulundurularak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the main factors affecting voting behaviors, one of the most emphasized issues of political science, public relations, political communication in terms of their characteristics. In order to be able to put it in the right way, it has been seen as a necessity to first express the basic theories that constitute voter behavior. Acting on these basic theories; Based on the sociological approach (Columbia School) and socio-psychological assumptions, the concept of ethnicity and female voters are discussed. According to the sociological approach, social characteristics and divisions play a decisive role in determining political preferences. The religious, ethnic and professional differences of voters are the main source of social divisions. People have always lived collectively since the day they existed on earth. All sociological analyzes have shown throughout history that individuals can not live alone and need a community. People who live in a collective need a regimen between themselves and a regulator that can provide the regimen between the other communities. People within the society, who dominate the others, who form an authority over their knowledge and skills, and who also give direction to society, are emerging as leaders. The leader emerges in relation to other people. No one can be a leader alone. The leader is a part of a social group. Some people in the society and the group may be more dominant. If the activity of these people persists in important matters, probably one of them will become a leader. However, if the reasons for making a leader change, the leader may also change. Always the most effective person can not be the leader. With another discourse, the leader can also determine the situation (Şerif, 1996: 211). When the conditions are taken into account, the choice of the leaders is not important in terms of the determination of political powers, but also in the analysis of the social structure, the interest of many branches of science such as political science and public relations. The subject of work is the concept of ethnicity. This concept has been tried to be explained by considering variables such as belief, ideology, previous period studies and comorbidity.