insan kaynakları yönetiminde işe alma fonksiyonunun incelenmesi ve Trabzon ili bankacılık sektöründe bir uygulama
The exami̇nati̇on of the recrui̇tment functi̇on and human resource management and an appli̇cati̇on in banki̇ng industry of Trabzon provi̇nce
- Tez No: 480746
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmamda genel olarak insan kaynakları yönetiminde işe alma süreci ve bu sürecin bankacılık sektöründe nasıl uygulandığı konusunda bilgi vermektedir, İnsan kaynakları yönetiminin süreklilik özelliğini taşıyan önemli fonksiyonlarından biri olan işe alma, işletmelerin devamlılığını sağlayan fonksiyon olarak adlandırılabilir. Kuruma ve işe uygun insan kaynağına ulaşmak için seçme fonksiyonunun doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için işe alma alanındaki tüm yenilikler ve gelişmelerden haberdar olunması gerekir. Bu çalışmamın amacı, işe almanın tüm inceliklerini öğrenmek, ayrıca bankacılık sektörünü ve bu sektördeki işe alma uygulamalarını anlatmak ve öneriler geliştirebilmektir. Çalışmanın birinci bölümünde insan kaynakları yönetiminin tanımı, amacı, gelişimi, fonksiyonları ve ilkeleri, işe alma sürecinin önemi, işe alma süreçleri ve işe alma süreçlerinin aşamaları konuları işlenmiştir. İkinci bölümde ise bankanın tanımı, görev ve yetkileri, çeşitleri, bankacılığın tarihsel gelişimi, bankacılık sektöründe işe alma fonksiyonu konuları işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise kamu, özel ve katılım bankalarında işe alma süreçleriyle ilgili uygulanan anket çalışmasına ve aralarındaki farklılıklara yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara bağlı olarak kamu, özel ve katılım bankalarının kendi işe alma süreçlerinde yapması gereken değişiklikler belirtilmiştir. Ayrıca aday personel için, iş başvuruları esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
My this study, generally gives information about recruitment process in human resources management and how is applied this process in banking sector. Staffing, which is one of the important functions having the characteristic of continutiy of human resources management con termed as maintaing function of businesses. In order to reaching human resources suited for institution and work, function of selection is properly required to carrying out. Fort his, from all novelty and developments in recruitmen department are required to be informed. The aim of my this study, learning from A to Z of recruitment, also telling banking sector and improving proposal. In first chapter of studying, definition, purpose, development, functions, and principles, the important of recruitment process, recruitment processes and stages of recruitment processes of human resources management have been treated. In second chapter, definition, duties and authorities, kinds of bank, historical development of banking, recruitment function subjects in banking sector have been treated. In third chapter, applied questionnaire study and differences in between related to recruitment processes in public, private and participation bank have been included. Based on acquired discoveries. Bank of public, private and participation in recruitment processes, done necessary alterations have been indicated-Besides for applicant personel, during to job application, points to take into account have been specified.