Trabzonspor A.Ş'de insan kaynakları yönetiminde işe alma ve ücretlendirme fonksiyonlarının incelenmesi
Examination of the functions of recruitment and remuneration in human resources management in Trabzonspor inc
  1. Tez No: 480747
  2. Yazar: TUBA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir örgütün verimliliğini etkileyen, devamlılığını kaliteli şekilde sağlayan en önemli faktör insan unsurudur. Bu nedenle işletmeler insan kaynakları birimlerine önem vermekte ve uygulamalarını desteklemektedir. İnsan kaynakları yönetiminin ilk fonksiyonu olan işe alma, çalışanların varlığını belirlediği için işletmelerin devamlılığını sağlayan önemli fonksiyonlarından ilki olarak adlandırılabilir. İşletmeye ve işe uygun insan kaynağına ulaşmak için seçme fonksiyonunun etkili bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bunun için işe alım alanındaki tüm yenilikler ve gelişmeler yakından takip edilmelidir. İşgören seçim sürecinde yeterli sayıda ve uygun özelliklere sahip adayın bulunamaması, bazı boşişlerin doldurulamamasına ya da iş için gereken özelliklere yeterli derecede sahip olmayan işgörenlerin işe alınması sonucu verim düşüklüğü, iş kazalarının artması gibi olumsuz durumlara yok açmaktadır. Eğer işe yerleştirilen adayın özellikleri, işin aradığı niteliklere uymuyorsa bu durumda yanlış işgören seçimi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetiminin tanımını yapabilmek, işe almanın tüm inceliklerini öğrenmek, insan kaynakları yönetiminin en önemli unsuru olan ücretlendirme faktörünü detaylı şekilde incelemektir. Ayrıca işe alma ve ücretlendirme fonksiyonları arasındaki ilişkinin bir uygulama sonucunda incelenmesi ve varsa önerilerin sunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The most important factor that provides quality continuity and affects the efficiency of an organization is the human element. For this reason, it attaches importance to the Human Resources Department and supports the their applications. Recruitment can be called as most important function providing continuity of business, because it determines the presence of employees .Functions of selection needs to be implemented efficiently to achieve business and appropriate human resource. Therefore; all innovations and developments in the field of recruitment should be closely monitored. In addition, there are features that should be considered when wage determination is made; an equal and balanced fee, wages commensurate with the elevation and objectivity. Pricing starts with business analysis; continues with making job describtion, job evaluation, salary surey, wages research and ends with the wage system. The aim of this study is to make the definition of human resource management , to be able to learn all the essential points of getting hired and to examine in detail the pricing factor which is the most important element of human resources management . Also an application as a result of examining the relation between wage and recruitment and submission of proposals.