Milliyetçi siyasette bir fikir ve aksiyon adamı: Agâh Oktay Güner
The man of idea and action in nationalist diplomacy: Agâh Oktay Güner
- Tez No: 480784
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİYAR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde,Türk sağının uzun bir dönem önemli bir figürü Agâh Oktay Güner ele alınmıştır. Bu maksatla Güner'in siyasal bilincinin oluşmasında etkili olan ailesel, çevresel faktörler ile temasta bulunduğu kişiler değerlendirilerek milliyetçi-muhafazakâr kimliğinin oluşumu tespit edilmiştir. Kendisinin fikir dünyasının çerçevesi oluşturulmuştur. Farklı partilere mensup olduğu dönemlerde geçirdiği dönüşüm ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses Agâh Oktay Güner who had been an important political figure of the Turkish Right for long years. In this way, familial and social factors which affected Güner's political consciousness are considered. Moreover, people who were in thouch with Güner are evaluated in order to identify how is conservative identity has shaped. A framework provided to his world of ideas. The political transformation that Güner experienced is revealed by taking into consideritaion his affiliation with several different parties.