Endüstriyel pazarlarda firma satın alma davranışları: Denizli tekstil sektöründe bir araştırma
Firm purchasing behaviours in industrial markets: A research in Denizli textile sector
  1. Tez No: 480785
  2. Yazar: PELİN KILVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Endüstriyel pazarlar, mal ve hizmet üretmek amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmetleri tedarik eden bireylerden ya da topluluklardan oluşmaktadır. Bu çalışmada bir endüstriyel pazar olan Denizli tekstil sektöründe üretim yapan firmaların satın alma davranışları analiz edilmiştir. Ana kütle ve örneklem olarak içinde satın alma birimi olan orta ve büyük ölçekli firmalar seçilmiştir. Araştırmanın bulgularında, alıcı firmaların tedarikçilerine güven duydukları ancak bağlılık seviyelerinin düşük olduğu gözlenmiştir. Firmaların stratejik satın alma yaptıkları belirlense de büyük ölçekli firmaların stratejik satın almayı orta büyüklükteki firmalara göre daha sıklıkla yaptığı tespit edilmiştir. Diğer bir bulgu ise nihai satın alma kararlarında işletme sahibinin dışında da söz sahibi olan firma çalışanlarının varlığının teşhisidir. Son olarak ise kilit tedarikçilerin satın alma sürecine katılımının alıcı firmalar tarafından gerçekleştiriliyor olması önemli bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Industrial markets consist of individuals or communities that supply the goods and services needed to produce goods and services. In this study, an industrial market, the purchasing behaviours of the manufacturing companies of Denizli textile sector were analyzed. Firms that have a purchase department selected as a population and sample. According to important findings of this study, it is observed that the buyers have trust in their suppliers but the loyalty levels are low. It has been determined that firms make strategic purchasing but it has been found that large scale firms make strategic purchasing more often than medium scale firms. Another important finding is the determined of the existence company's personels who have a say in final purchasing decisions outside the business owner. Finally, it is among important findings that are key suppliers' participation in the purchasing process by buyer firms.