The ideal or action: Mehmet İzzet Bey in the development of the idea of nationalism in Turkey
Mefkure mi aksiyon mu: Türkiye'de milliyetçilik düşüncesinin gelişiminde Mehmet İzzet Bey
- Tez No: 642980
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde milliyetçilik kavramsal ve kuramsal olarak incelendikten sonra Türk düşünce tarihindeki serüveni ele alınmış ve bu bilgiler doğrultusunda milliyetçiliğin dönüşüm süreçlerine tanıklık etmiş bir düşünür olan Mehmet İzzet Bey'in görüşleri analiz edilmiştir. Milliyetçilik hem düşünce hem de olgu olarak köklü değişimler yaşamıştır. Anlamında ve gerçekleşme biçiminde yaşanan değişiklikler neticesinde milliyetçilik asıl bağlamından uzaklaşmıştır. Özellikle kriz ve kaos dönemlerinde milliyetçilik farklı yaklaşımların etkisiyle yeniden yorumlanmıştır. Türk düşünce tarihinde 1860'larda ortaya çıkan ümmet-temelli milliyetçilik anlayışı zamanla vatan-temelli bir milliyetçiliğe dönüşmüştür. Daha sonra milliyet/ırk temelli bir anlayış öne çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte milliyetçilik Kemalizm tarafından bir ideolojiye dönüştürülmüştür. Günümüzde ise milliyetçilik çok farklı bir biçimde algılanmaktadır. Bu bağlama dayalı dönüşüm milliyetçiliğin mefhumunu özünden uzaklaştırmıştır. Fikrî milliyetçilik ise milliyetçiliği kavramsal ve kuramsal olarak akademik bir metotla ele almaktadır. Mehmet İzzet Bey ise fikrî milliyetçilik anlayışının öncüsüdür. Milliyetçiliği insani vatanperverlik aşamasına varmadan önce gerçekleşmesi gereken bir aşama olarak ele almaktadır. Milliyeti ve milliyetçiliği ırk, coğrafya, iktisat, dil, gelenek, tarih ve medeniyet unsurlarından daha üst bir mefhum olarak görmektedir. Mehmet İzzet Bey ve fikrî milliyetçilik anlayışı siyasetten ve bağlamdan bağımsız bir şekilde milliyetçiliği ele aldığı için göz ardı edilmiştir. Felsefi tartışmalar aceleci bir yaklaşımın çözüm arayışı esnasında dikkate değer görülmemiştir. Bu çalışmada Mehmet İzzet Bey'in Türk düşüncesi açısından Ziya Gökalp, Yusuf Akçura, İsmail Gaspıralı gibi birçok isim kadar kıymetli olduğu ortaya konulmuştur. Milliyetçiliği kutsal bir amaç olarak tanımlayan Mehmet İzzet Bey, eleştirel ve sorgulayıcı düşünce metoduyla günümüzde dahi benzerine az rastlanacak bir fikir adamıdır. Mehmet İzzet Bey'in görüşleri milliyetçiliğin doğru anlaşılması ve insanlığa faydalı bir yön bulması açısından tüm dünyaya tanıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after examining nationalism conceptually and theoretically, the adventure of nationalism in the history of Turkish thought is discussed and the views of Mehmet İzzet Bey, a thinker who witnessed the transformation processes of nationalism, were analyzed. Nationalism has experienced radical changes in both thought and fact. As a result of the changes in the meaning and manner of realization, nationalism has moved away from its original context. Nationalism was reinterpreted, especially in times of crisis and chaos, under the influence of different approaches. The understanding of ummah-based nationalism that emerged in the history of Turkish thought in the 1860s has turned into a homeland-based nationalism over time. Later, a nationality / race-based approach came to the fore. With the establishment of the Turkish Republic, nationalism has been turned into an ideology by Kemalism. As to today, nationalism is perceived in a very different way. This context-based transformation has removed the notion of nationalism from its core. Intellectual nationalism deals with nationalism conceptually and theoretically with an academic method. Mehmet İzzet Bey is the pioneer of intellectual nationalism. He treats nationalism as a stage that must take place before reaching the humanitarian patriotism stage. He regards nationality and nationalism as a higher notion than race, geography, economics, language, tradition, history, and civilization. Mehmet İzzet Bey and his intellectual understanding of nationalism have been ignored because it addresses nationalism regardless of politics and context. Philosophical debates were not considered remarkable by the society and intellectuals when a hasty approach to seek solutions to current problems. In this study, it was revealed that Mehmet İzzet Bey was as valuable as many names such as Ziya Gokalp, Yusuf Akçura, Ismail Gaspıralı for Turkish thought. Mehmet İzzet Bey, who defines nationalism as a sacred goal, is an intellectual who is uncommon even today with his critical and questioning thought method. The views of Mehmet İzzet Bey should be introduced to the world in order to understand nationalism correctly and find a useful direction to humanity.