Kocaeli ili 65 yaş ve üstü grubunda tekrarlayan baş ağrısı prevalansı ile baş ağrılarının neden olduğu yaşam kalitesi ve sosyal kayıpların belirlenmesi
Assesement of recurrent headache prevalance, and related quality of life and social loss 65 and above group in Kocaeli province
- Tez No: 480822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KOCAELİ İLİ 65 YAŞ VE ÜSTÜ GRUBUNDA TEKRARLAYAN BAŞ AĞRISI PREVALANSI İLE BAŞ AĞRILARININ NEDEN OLDUĞU YAŞAM KALİTESİ VE SOSYAL KAYIPLARIN BELİRLENMESİ Amaç: Bu çalışmada Kocaeli ili İzmit ilçesi Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) gelen 65 yaş ve üstü kişilerde HARDSHİP ( Headache-attributed restriction, disability, social, handicap and impaired participation ) anket formu kullanarak tekrarlayan baş ağrısının sıklığı, baş ağrısının karakteristiği, sosyo-demografik özellikleri, yaşam kalitesine etkisi ve sosyal kayıpların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya merkez İzmit Aile Sağlığı Merkezine başvuran 65 yaş ve üstü 200 kişi alındı.Katılımcılara tekrarlayan baş ağrısını araştıran, tiplendiren ve sosyal kayıpları değerlendiren HARDSHİP anket formu uygulandı. Anket dört bölümden oluşmakta olup toplam 94 soru mevcuttur. Bu bölümler sırası ile: a) Kişisel, demografik ve genel sağlık verilerin bulunduğu bölüm b) Baş ağrısı tipleri ve ilaç tedavisi ile ilişkili bölüm c) Yaşam kalitesi ve baş ağrısı ile ilişkili yaşanan kayıpların değerlendirildiği bölüm: WHOQoL – 8 soru seti, HALT indeksi Sosyal kayıpları (iş/okul engeli, ikili ilişkilerdeki kayıpları v.b) d) Sosyodemografik statü ve etkin tedavi için ödeme istekliliğinin değerlendirildiği bölüm. Bulgular: Çalışmamıza katılanların kaba bir yıllık baş ağrısı prevalansı %87,3;kaba bir yıllık baş ağrısı prevalansı ve bildirilen baş ağrısı sıklığı kullanılarak yapılan tahmini nokta prevalans %6,32 (tahmini önceki gün baş ağrısı sıklığı) olarak hesaplanmıştır. Baş ağrısı özellikle yaş ilerledikçe yaşam kalitesi ile negative korlasyon göstermektedir. Önceki gün baş ağrısı olup olmamasına göre çalışma grubu ikiye ayrıldığında önceki gün baş ağrısı olan grup“dün kendinizi ne kadar mutlu hissettiniz”sorusunu 10 üzerinden ortalama 5,42 ±3,14 puanla değerlendirmişler.
Özet (Çeviri)
ASSESEMENT OF RECURRENT HEADACHE PREVALANCE, AND RELATED QUALİTY OF LİFE AND SOCİAL LOSS 65 AND ABOVE GROUP IN KOCAELİ PROVİNCE Aim: In this study we aimed to assess the frequency of recurrent headache, related quality of life and social loss 65 and above group who enrolled family Health Centers in izmit/Kocaeli province center. Material and Methods: HARDSHİP questionnaire was used to gather data from 2000 adults who gave Their informed consents. The questionnaire has four parts: a) Personal and demographic and the part that general health data included, b)Headache types and medical thera py data, c)Quality of life and loss due to headache data, d)socio-demographic status and wish to pay for effective therapy data. Results: Crude headache prevalance and point prevalence were calculated as 87,3 %. And 6.32 %, respectively. Headache indicates negative correlation with life quality especially while getting old. When the group is divided into two according to whether they had headache on previous or not, one behalf who had headache on previous day assessed the question of 'How much they felt happy themselves yesterday' as approximately 5,42± 3,14 points out of 10 points.