Hızlı sıralı indüksiyon entübasyonda başarı oranı:storz C MAC VL, glidescope VL ve macintosh laringoskop
Success rate at rapid sequence induction intubation:storz C-MAC VL, glidescope VL ve machintosh laringoscope
- Tez No: 480830
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Hızlı sıralı indüksiyon entübasyonda 2 farklı videolaringoskop ve direkt laringoskopun endotrakeal entübasyon başarılarını karşılaştırılmasıdır Yöntem: Etik kurul onayı ve aydınlatılmış onamın alındıktan sonra çalışmaya ASA I-II, 18-60 yaş arası genel anestezi altında endotrakeal entübasyon gerektiren elektif cerrahi girişim geçirecek 120 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif havayolu muayene bulguları ve demografik verileri kaydedildi. RSII protokolüne uygun olarak anestezi indüksiyonundan sonra hastalar belirlenmiş olan 3 laringoskoptan biri ile entübe edildiler. Grup SCM(n:40) de Storz C Mac Videolaringoskop, Grup GL(n:40) de GlideScope Videolaringoskop,Grup DL(n:40) de Machintosh blade li direkt laringoskopla ile entübe edildiler.Gruplar arasında Cormarc Lahane skoru,entübasyon başarı oranı, laringoskopi süresi, tüp yerleştirme süresi, entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı ve işleme ilişkin olabilecek komplikasyonlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların demografik ve havayolu bulgu verileri benzer bulundu.Zor laringoskopi(CL 3-4) değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel fark saptanmadı.Entübasyon başarı oranlarını açısından gruplar arasında fark saptanmadı. İlk denemede entübe edilme oranları Grup SCM de %80, Grup GL de %62,5, Grup DL de %77,5 oldu.İkinci denemede entübe edilme sayıları Grup SCM de % 17,5,Grup GL de % 37,5 Grup DL de % 17,5 di.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare success of two different videolaryngoscopes and direct laryngoscopy for endotracheal intubation during Rapid Sequence Induction Intubation(RSII) Methods: After Ethics Committee approval and written informed patıent consent was obtaıned, 120 patients ASA I-II, 18-60 years old, undergoing elective surgery requiring endotracheal intubation were enrolled in this study. Demogaphic variables and airway evaluation of patients were recorded. Patients were intubated either with Storz C Mac Videolaryngoscope(Group SCM) or GlideScope Videolaryngoscope(Group GL) or direct laryngoscope Macintosh blade(Group DL) according to RSII protocol. Cormarck –Lahane(CL) Score , intubation success rate, laryngoscopy time, intubation time, tube insertion time, intubation attemps of these 3 groups were compared. Results: There were no significant differences in demographic data and airway evaluation of the patients. There was no significant difficult laryngoscopy (CL 3-4) between the groups. There was no significant difference in the success rates of endotracheal intubationbetwen all groups.The success rates of first attempt intubation were 80 % in Group SCM, 62,5 %in Group GL and 77,5 % in Group DL. The success rates of second attempt intubation were 17,5 % in Group SCM, 37,5 %in Group GL and 17,5 % in Group DL. GL had hight success of second attempt intubation.