Broilerlerde okside yağların lipid metabolizmasına etkisi
Effect of oxidized oils on lipid metabolism in broilers
- Tez No: 48083
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırma, okside yağların yemlerle alınması nedeniyle broilerlerin lipid metabolizmalarına yapabileceği zararlı etkileri saptamak amacı ile yapıldı. Çalışmada, yumurtadan yeni çıkmış 100 adet broiler ırkı civciv kullanıldı.Civcivler her bir grupta 50 adet olmak üzere Deneme ve Kontrol Grupları olarak ikiye ayrıldılar. Hayvanlar izonitrojenik ve izokalorik olarak ad. libitum beslendiler. Kontrol grubunun yemine iyi kaliteli ayçiçeği yağı (peroksit sayısı 3), deneme grubunun yemine okside ayçiçeği yağı (peroksit «ayısı 39) katıldı. Araştırma 42 gün sürdü, 3. ve 6. haftanın sonunda hayvanların kanat venalarından alınan kanlardan elde edilen serumlarda, total lipid, trigliseridler, total kolesterol, HDL, LDL ve VLDL kolesterol, total protein, albumin, globulin, SGOT, SGPT ve SGGT, glikoz ve total kalsiyum analizleri yapıldı. Sonuçlar, literatür bilgilerine dayanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
-102- 7-SUMMARY The following research is dedicated to the possible harmful effects due to oxidized fats in fattened broiler chickens on lipid metabolism. In this experiment, 100 newly hatched broiler chickens were used. Animals were seperated in the Control and the Treatment Groups. Every group had 50 broilers. All of the broilers were fed isonitrogenic, isocaloric and ad. libitum. The broilers in the control group were fed with qualified vegetable oil (PON 3) and- the broilers in the treatment group were fed with oxidized vegetable oil (PON 39). This research was finished within 42 days. At the end of the third and sixth week the blood, samples were taken from the broilers' brachial venae. Sera were made from these blood samples. The analyses of total lipid, triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL and VLDL-cholesterol, total protein, albumin, globulin, SGOT, SGPT, SGGT, glucose and total calcium were done on the serum samples. The results of the experiment were described with respect to the literature..