Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin servikal kanserden korunmaya yönelik sağlık inançları
Health beliefs of the nurses working in A university hospital regarding on prevention from cervical cancer
  1. Tez No: 480886
  2. Yazar: TUĞBA APAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir Üniversite Hastanesinde Çalışan Hemşirelerin Servikal Kanserden Korunmaya Yönelik Sağlık İnançları Amaç: Bu çalışmanın amacı; hemşirelerin Pap smear ve serviks kanserine ilişkin sağlık inançlarını değerlendirmek, böylece katılımcıların Pap smear testi yaptırmadaki sınırlılıklarını belirlemek ve Pap smear testini yaptırmadaki engellerin farkındalığını arttırmaktır. Yöntem: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı tipte anket çalışması olup Nisan-Ağustos 2016 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan cinsel aktif 18-65 yaş arası 294 kadın hemşireye uygulanmıştır. Katılımcılara 10 adet sosyo-demografik ve 35 adet rahim ağzı kanserinden korunmaya yönelik inanç modeli ölçeği sorularından oluşan bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 11,5 paket programında yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler dağılımı normal olan değişkenler için ortalama standart sapma, dağılımı normal olmayan değişkenler için median (min-max), nominal değişkenler ise vaka sayısı ve (%) olarak gösterilmiştir. Gruplar arasında ortalamalar yönünden farkın önemliliğini t testi ile ortanca değerler yönünden farkın önemliliği Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi ile araştırılmıştır. Nominal değişkenler Pearson Ki-Kare veya Fisher Exact testi ile değerlendirilmiştir. Katılmayı kabul eden hemşireler çalışmaya dahil edilmiştir. Cinsel aktif olmayan ve çalışmaya katılmak istemeyen hemşireler çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 294 hemşirenin sağlık inanç modeli ölçeği Pap smear yarar algısı (ort 33,18), Pap smear engel algısı (ort 31,18), ciddiyet algısı (ort 24,54), sağlık motivasyonu algısı (ort 9,7) ve duyarlılık algısı (ort 7,77) puandır.
Özet (Çeviri)
Health Beliefs of the Nurses working in a University Hospital Regarding on Prevention from Cervical Cancer Aim: The aim of this study is to evaluate the health beliefs of the nurses about Pap smear test and cervical carcinoma, to determine the influential factors on it by taking the sociodemographic features of the participants into consideration; raise the awareness of barriers for having a Pap smear test Method: This cross-sectional, descriptive study was conducted between April and August 2016 among 294 female nurses aged between 18 and 65 working at Ankara University Faculty of Medicine. A survey, which includes 10 socio-demographic and 35 health belief model scale questions, was conducted by face-to- face interviews. Analysis of the data was interpreted by using SPSS 11.5 package program. Descriptive statistics are shown as mean standard deviation for variables with normal distribution, median (min-max) for non-normal distributions, and number of cases and (%) for nominal variables. The significance of the differences between groups in terms of median values with t test was investigated with Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test. Nominal variables were assessed by Pearson Chi-Square or Fisher Exact test. Nurses who agreed to participate were included in the study . Nurses who are not sexually active and do not want to participate in the study are excluded. Results: The distribution of the mean scores from all the participants in the health belief model for preventing from cervical carcinoma was as follows: mean 33,18 for confidence / benefit perception subgroup, mean 31,18 for barrier perception subgroup; mean 24,54 for Severity perception subgroup , mean 9,7 for Health Motivation subgroup; mean7,77 for sensitivity perception subgroup.