GSTM1 (-) genotip frekansının Türk toplumundaki dağılımının belirlenmesi
GSTM1 (-) genotype frequency in the Turkish population
- Tez No: 48089
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BERKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
5. ÖZET TURK TOPLUMUNDA GSTMl(-) GENOTIP FREKANSI Glutation S-Transferazlar (GST) organizmayı reaktif elektrofllik bileşiklere karşı korurlar ve hücresel zehirsizleştirme sisteminin en önemli öğelerinden sayılırlar. Sitosolik GST enzimleri Alfa, Mü, Pi ve Teta olmak üzere dört sınıfa ayrılır. Mü sınıfı GST enzimlerinden GSTMİ genetik polimorfizm gösterir. Epoksid oluşumuna karşı gösterdiği etkinlik nedeniyle, GSTMİ enziminden yoksun bireylerin bu tip karsinojenlere karşı daha duyarlı oldukları saptanmıştır. Enzimin bulunmamasının nedeni kendisini kodlayan GSTMİ geninin homozigot delesyona uğramasıdır [GSTMİ (-) genotip]. Yapılan çalışmalarda GSTMİ (-) genotipli kişilerin bazı kanser türlerine özellikle akciğer kanserine yakalanma olasılığının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Riskli bireylerin belirlenmesi, kanserden korunma politikası açısından önemlidir.Bu çalışma ile Türk Toplumundaki GSTMİ genotip frekansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen ve aralarında akrabalık ilişkisi bulunmayan 200 sağlıklı bireyden toplanan kan örneklerinde, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak GSTMİ genotiplemesi yapıldı. PCR ürünleri etidium bromür ile boyanmış agaroz jel elektroforezine tabi tutulduktan sonra UV ışık altında görüntülendi. Çalışılan 200 örneğin 94'ünde (%47) GSTMİ (-) genotipi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
44 6. SUMMARY THE GSTMl(-) GENOTYPE FREQUENCY IN THE TURKISH POPULATION The glutathione S-transferases(GSTs) play a major role in the detoxification of many reactive electrophilic compounds by conjugation with glutathione and in this way GSTs provide protection against carcinogens and xenobiotics. GSTs are regarded as major components of the cellular detoxification system. Cytosolic GSTs are divided into four classes named Alpha, Mu, Pi andTheta. In man, one member of the Mu class GSTs, GSTM1 has attracted particular interest because this gene has been is polymorphic. Because of its comparatively high catalytic activity with genotoxic epoxides, it was proposed that individuals lacking GSTM1 activity would be more susceptible to this type of carcinogens. Lack of activity is caused by the inherited homozygous deletion of the GSTM1 gene IGSTMl(-) genotype]. Previous studies support the notion that individuals with GSTMl(-) genotype may have an increased risk susceptibility to certain types of cancer, especially to lung cancer. Identification at risk individual would, therefore, be useful in cancer prevention strategy.45 In this study we determined the GSTMl(-) genotype frequency in the Turkish population. For this purpose, blood samples were taken from 200 healthy individuals from different regions of Turkey. GSTM1 genotyping was carried out by polymerase chain reaction(PCR). The PCR products were subjected to electrophoresis on an agarose gel, stained with ethidium bromide and visualized underUV light. The GSTMl(-) genotype was detected in 94 (%47) out of 200 cases.