Beyin tümöründe gst-t1, gst-m1 ve p53 proteinlerinin rolü
Role of gstm1, gstt1, p53 proteins i̇n brain tumor tissues
- Tez No: 903785
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Oldukça riskli ve önemli kanser türlerinden biri olan beyin kanserinde tümör baskılayıcı p53 ile detoksifikasyon mekanizmasında görev alan Glutatyon S-Transferaz (GST) enzim ailesinin üyelerinin rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Beyin tümörlü hasta dokularında mitakondriyal GST izozimlerinden GST Mü-1 (GSTM1), GST Teta-1 (GSTT1) ve p53'ün protein ekspresyonları ile yine bu izozimlerin moleküler düzeyde delesyon ve nokta mutasyon (SNP) analizleri yapılarak enzim düzeyindeki ekspresyon durumları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu veriler hastaların bazı demografik ve klinik verileri ile de istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 142 beyin tümörlü hastanın 83 (%58,45)'i erkek, 59 (41,55)'u kadın hastalardan oluşmakta olup, hastaların yaş ortalamaları 49,44±8,09 dur. İmmunohistokimyasal analizler sonucu, GST-T ekspresyonu tümörlü dokularda normal dokulara göre 9,46 kat artışa neden olurken, bu artışın tümörlü dokulara sahip hastalarda hayatta kalım oranının ise anlamlı derecede azaldığı gözlemlenmiştir. GST-T protein ekspresyonunda, 60 yaş üzeri hastalarda anlamlı derecede ekspresyon artışı gözlemlenirken, kemoterapi tedavisi bu enzim ekspresyonunun artışına neden olduğu da belirlenmiştir. Normal dokularda tümörlü dokulara oranla diğer parametrelerden bağımsız olarak daha fazla p53 protein ekspresyonuna rastlandı.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the roles of the members of the Glutathione S-Transferase (GST) enzyme family, which is involved in the detoxification mechanism with the tumor suppressor p53 in brain cancer, which is one of the most risky and important cancer types. Protein expressions of mitochondrial GST isozymes GST Mü-1 (GSTM1), GST Theta-1 (GSTT1) and p53 in patients with brain tumor and deletion and point mutation (SNP) analyzes of these isozymes at the molecular level were evaluated comparatively. These data were statistically evaluated with some demographic and clinical data of the patients. In our study, 83 (58.45%) of 142 brain tumor patients were male and 59 (41.55) were female, and the mean age of the patients was 49.44±8.09. As a result of immunohistochemical analyzes, GST-T expression caused an increase of 9.46 times in tumor tissues compared to normal tissues, while it was observed that this increase significantly decreased the survival rate in patients with tumor tissues. While a significant increase in GST-T protein expression was observed in patients over 60 years of age, it was also determined that chemotherapy treatment caused an increase in this enzyme expression. More p53 protein expression was found in normal tissues compared to tumor tissues, independent of other parameters.