Oral lökoplaki ve oral skuamöz hücreli karsinomda ghrelin düzeylerinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Ghrelin expression in oral leukoplakia and oral squamous cell carcinoma: An immunohistochemical study
  1. Tez No: 480933
  2. Yazar: GÜL KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH İLKER ÖZEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biomarkerlar normal, pre-malign ve kanserli dokularda farklı ekspresyonlarda bulunabilen proteinler ya da genlerdir ve biomarkerlar malign transformasyonun tahmininde yardımcı olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı normal oral mukoza, oral lökoplaki ve oral skuamöz hücreli karsinomda (OSHK) ghrelinin farklı ekspresyonlarda bulunup bulunmadığının incelenmesidir. Patoloji arşivinden sağlanan daha önce normal oral mukoza (n=15), displazi görülmeyen oral lökoplaki (n=18) ve OSHK (n=22) tanısı konulan 55 vakanın deparafinize blokları ghrelin ekspresyonunun değerlendirilmesi için spesifik antikorlarla immünohistokimyasal olarak boyandı. Ghrelin normal oral mukozanın %64'ünde, oral lökoplakinin %66'sında, OSHK'nın %8'inde saptandı.
Özet (Çeviri)
Biomarkers are proteins or genes that can be differentially expressed in cancer, pre-malign and normal tissue and the use of biomarkers may help to improve prediction of cancer transformation. The aim of this study was to investigate whether ghrelin is differently expressed in normal oral mucosa, oral leukoplakia and oral squamous cell carcinoma (OSCC). Preparations of deparaffinized blocks obtained from the pathology archives of 55 previously diagnosed cases of normal oral mucosa (n=15), oral leukoplakia with hyperkeratosis without dysplasia (n=18) and OSCC (n=22) were stained immunohistochemically with specific antibodies to evaluate ghrelin expression. Ghrelin was expressed in 64% of normal oral mucosa, 66% of oral leukoplakia, but in only 8% of OSCC.