Monolitik zirkonya materyalinin dentine bağlanma dayanımı üzerine farklı tür asit yüzey uygulamalarının etkilerinin araştırılması
The effect of different acid treatments on shear bond strength between monolithic zirconia and dentin surface
- Tez No: 480947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖRLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı dentin yüzeyinin farklı asitler kullanılarak pürüzlendirilmesinin monolitik zirkonya ile olan makaslama bağlantı dayanımına etkisini in-vitro ortamda araştırmaktır. 100 insan molar dişi, orta koronal bölgeden, okluzal düzleme paralel bir şekilde kesildi. Örneklerin yarısı termal siklus cihazına girmek üzere rastgele ayrıldı ve her 50 örnek rastgele 5 alt gruba ayrıldı. Gruplar; [1] kontrol, [2] fosforik asit (FA), [3] tartarik asit (TA), [4] sitrik asit (SA) ve [5] borik asit (BA). Monolitik zirkonya örnekler, 7 mm çapında ve 3 mm kalınlığında olacak şekilde hazırlandı ve self-adeziv rezin siman kullanılarak dentin yüzeylerine simante edildi. Makaslama bağlantı dayanımı (MBD), yüzey düzenlemelerinin etkinliğini ölçmek üzere gerçekleştirildi. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile örneklerin yüzey morfolojisindeki değişiklikleri incelendi. MBD değerleri iki faktörlü ANOVA ve t testleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of surface treatment with different types of acids on the shear bond strength (SBS) of monolithic zirconia to dentin surface in vitro settings. A hundred human molars are sectioned parallel to the occlusal surface in the mid-coronal one-third. The specimens (n=100) are randomly divided in half for thermocycling, and each 50 specimens set are randomized into five subgroups (n=10) No treatment (controls), phosphoric acid (FA), tartaric acid (TA), citric acid (SA) and boric acid (BA). Monolithic zirconia specimens are prepared in the final dimensions of 7 mm in diameter and 3 mm in thickness and cemented using selfadhesive resin cement to dentin specimens. SBS test is performed to test the effectiveness of surface treatments. SEM analysis is used to examine the changes in the surface morphology of specimens. The specimens are then statistically analyzed with ANOVA and t-tests.