Farklı Yttrium içerikli monolitik zirkonya materyalinin mine ve dentin üzerindeki aşınma etkisinin incelenmesi
Wear evaluation of monolithic zirconia material with different Yttrium amounts on enamel and dentin
- Tez No: 844071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Dinamik yükleme sonrasında farklı yttrium içerikli monolitik zirkonya materyalinin karşıt diş dokusundaki mine ve dentin üzerinde meydana getirebileceği aşınma miktarının belirlenmesi ve kontrol grubundaki feldspatik porselen ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda tepesi 4mm çapında 7mm yüksekliğinde konik şekilli 36 adet 3Y-TZP(VITA YZHT) ve 36 adet 5Y-TZP(VITA YZXT) monolitik zirkonya örnekler hazırlandı. Örneklerin yarısı polisaj sonrası glazelendi, yarısı polisajlandı. Kontrol grubunda aynı ölçülerde 18 adet feldspatik porselen (IVOCLAR Empress CAD CEREC/inLab Multi) örnek hazırlandı. Antagonist olarak toplam 90 adet gömük molar dişin 45 adedinin mine dokusu, 45 adedinin dentin dokusu kullanıldı. 3D tarayıcıda çiğneme simülasyonu öncesi ve sonrası dişler tarandı. Örnekler dual akslı çiğneme simülatöründe (50N/5-55oC) 240000 siklüse tabii tutuldu. 3D tarama sonucu elde edilen veriler çakıştırıldı, mine ve dentindeki aşınma miktarları belirlendi. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 29.0(IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı. Çalışmanın örneklem boyutu G*Power version 3.1.9.2(Kiel University, Kiel ,Germany) paket programı ile belirlendi. Normal dağılıma uygunluk için Shapiro Wilk Testi kullanıldı. Nümerik değişkenler ortalama ± standart sapma olarak verildi. Materyaller arasındaki farklılık Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) ve Tukey Çoklu Karşılaştırma(Multiple Comparison) Testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the wear amount on the antagonist enamel and dentin structure caused by the monolithic zirconia material with different yttrium amounts after dynamic loading and comparison with feldspathic porcelain in the control group. Material and Method: In our study, 7mm in height 36 pieces 3Y-TZP (VITA YZHT), 36 pieces 5Y-TZP(VITA YZXT) were prepared. Half of the samples were polished and glazed, half of the samples were polished. In control group, 18 feldspatic porcelain (IVOCLAR Empress CAD CEREC/inLAb Multi) pieces with same diameters were prepared. As antagonists 90 impacted molar teeth were collected and prepared. Before and after simulation, a 3D laser scanner was used to scan the teeth surfaces. The samples were subjected to a 240000 chewing cycle with dual-axis chewing simulator(50 N, 5-55 °C). After the simulation, the obtained data from 3D scanner were superimposed to determine the amount of wear on enamel and dentin. Statistical evaluation was made with IBM SPSS 29.0(IBM Corp., Armonk, NY, USA) program. The G*Power version 3.1.9.2(Kiel University, Kiel ,Germany) program was used to determine the sample volume of the study. Conformity with normal distribution was assessed by the Shapiro Wilk Test. Numerical variables were given as an average ± standard deviation. The difference between the materials was compared to the Unidirectional Variance Analysis (ANOVA) and Tukey Multiple Comparison Test in numerical variables with normal distribution.