Şeffaf plakların periodontal sağlık üzerindeki etkisinin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the effect of clear aligners on periodontal health
- Tez No: 946884
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELİF ALAADDİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ortodontik tedavi hem fonksiyonel hem de estetik açıdan önemli kazanımlar sağlasa da periodontal sağlık üzerindeki etkileri halen önemli bir araştırma konusudur. Özellikle plak birikimi ve yumuşak dokular üzerindeki etkileri açısından sabit apareylerle karşılaştırıldığında, estetik ve çıkarılabilir bir alternatif olan şeffaf plak tedavisinin (ŞPT) periodontal etkilerinin anlaşılması, klinik karar süreçleri açısından kritik öneme sahiptir. Literatürde çeşitli karşılaştırmalı çalışmalar yer almasına rağmen, şeffaf plak (ŞP) ve sabit ortodontik tedavi (SOT) arasında hem klinik periodontal parametreler hem de hasta odaklı sonuçları (ağrı ve yaşam kalitesi gibi) uzunlamasına değerlendiren kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca metodolojik tutarsızlıklar, küçük örneklem büyüklükleri ve mukogingival değişkenlere ilişkin sınırlı veri, mevcut belirsizlikleri artırmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, ŞP ve sabit ortodontik apareylerin plak birikimi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. İkincil amaç ise; tedavi sırasında sondalanan cep derinliği, sondalamada kanama, diş eti çekilmesi, gingival fenotipteki değişimler gibi klinik parametreler ve travmatik ülserasyon gelişimini değerlendirmektir. Ayrıca, ağrı düzeyi ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi gibi hasta odaklı sonuçlar da incelenmiştir. Toplam 64 hasta, ŞPT ve SOT olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm ağız plak skoru (FMPS), tüm ağız kanama skoru (FMBS), sondalanan cep derinliği (sCD) ve diş eti çekilmesi (ÇEK) gibi klinik parametreler dört zaman noktasında (T0, T1, T2, T3) ölçüldü. Travmatik ülserasyon insidansı kaydedildi. Gingival fenotip (diş eti kalınlığı ve yapışık diş eti genişliği) T0 ve T3'te değerlendirildi. Hasta odaklı sonuçlar OHIP-14 anketi ve Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak analiz edildi. Veriler istatistiksel analizlerle değerlendirildi. ŞPT grubunda, özellikle FMPS ve FMBS, SOT grubuna oranla anlamlı düzeyde daha düşüktü. Yapılan regresyon analizi sonucunda, gruplar arası farklılıkların zaman içerisindeki FMPS değişimleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ve bu değişimin varyansının %34,1'inin grup etkisiyle açıklandığı belirlenmiştir (R² = 0.341, p < 0.001). Travmatik ülserasyon insidansı SOT grubunda daha yüksekti. Ayrıca, şeffaf plaklarla tedavi edilen hastalar daha düşük ağrı seviyeleri ve daha yüksek memnuniyet bildirdiler. Her iki grupta da gingival fenotipte anlamlı bir değişim çalışma süresince gözlenmedi. Elde edilen bulgular, ŞPTnin sabit ortodontik apareylere göre periodontal açıdan daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Bu durum, periodontal hastalık hikayesi olan veya plak eliminasyonunda yeterli performans gösteremeyen bireylerde ŞPT yönteminin tercih edilmesi gerektiğini, hasta konforunu ve periodontal sağlığı ön planda tutan bireyselleştirilmiş ortodontik planlama yaklaşımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
While orthodontic treatment provides significant functional and aesthetic benefits, its impact on periodontal health remains a relevant topic of investigation. Particularly regarding plaque accumulation and its effects on soft tissues, understanding the periodontal implications of clear aligner therapy (CAT)—an aesthetic and removable alternative compared to fixed appliances—is of critical importance for clinical decision-making. Although the literature includes various comparative studies, there is still a need for comprehensive longitudinal research comparing clear aligners (CA) and fixed orthodontic treatment (FOT) in terms of both clinical periodontal parameters and patient-reported outcomes such as pain and quality of life. Moreover, methodological inconsistencies, small sample sizes, and limited data on mucogingival variables contribute to existing uncertainties. The primary aim of this study was to compare the effects of CA and FOT on plaque accumulation. Secondary objectives included evaluating clinical parameters such as probing depth, bleeding on probing, gingival recession, and changes in gingival phenotype, as well as the incidence of traumatic ulcerations. In addition, patient-reported outcomes such as pain level and oral health-related quality of life were assessed. A total of 64 patients were divided into two groups: CAT and FOT. Clinical parameters including full-mouth plaque score (FMPS), full-mouth bleeding score (FMBS), probing pocket depth (PPD), and gingival recession (REC) were measured at four time points (T0, T1, T2, T3). The incidence of traumatic ulceration was recorded. Gingival phenotype (gingival thickness and width of attached gingiva) was evaluated at T0 and T3. Patient-reported outcomes were assessed using the OHIP-14 questionnaire and a Visual Analog Scale (VAS). Data were analyzed using appropriate statistical methods. FMPS and FMBS were significantly lower in the CAT group compared to the FOT group. Regression analysis revealed that the variable“Groups”had a statistically significant effect on the changes in FMPS over time, explaining 31.4% of the observed variance (R² = 0.341, p < 0.001). The incidence of traumatic ulceration was higher in the FOT group. Moreover, patients treated with clear aligners reported lower pain levels and greater satisfaction. No significant changes in gingival phenotype were observed in either group during the study period. The findings indicate that CAT offers periodontal advantages over fixed orthodontic appliances. This suggests that CAT may be a preferable treatment modality for individuals with a history of periodontal disease or limited ability to maintain plaque control, supporting a personalized orthodontic treatment approach that prioritizes both patient comfort and periodontal health.