Kronik ürtiker hastalarında tedavi ile yaşam kalitesi değişimi
Change in the quality of life of patients with treatment in chronic urticaria
  1. Tez No: 480960
  2. Yazar: ÖMER ÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kronik Ürtiker hayat kalitesini oldukça düşüren dermatolojik hastalıklardan biridir. Tedavide anti-histaminik ilaçlar ve Omalizumab gibi IG E üzerinden etki eden yeni nesil biyolojik ilaçlar etkin olarak sıkça kullanılmaktadır. Uygulanan tedavilerin etkinliğini görmek için Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) ve Kronik Ürtiker Yaşam Kalite İndeksi-CUQ2oL- validasyonu yapılmış iki yaşam kalitesi testi kullanılabilmektedir. Bu çalışmada kronik ürtikerli hastaların tedavi ile yaşam kalitelerinin nasıl değiştiğini DYKİ ve CUQ2oL kullanarak ölçmek ve bu veriler ile anti-histaminik ilaç grubu ile Omalizumab tedavisinin etkinliğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şişli Florence Nightangale Hastanesi Dermatoloji polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş arasında, bilinen genetik veya kronik hastalığı olmayan, fizik muayeneleri tarafımızca ayrıtıntılı olarak yapılan 76 Kronik Ürtiker hastası dahil edilmiştir. Hastalar ilk başvurularındaki CU-Q2oL ve DYKİ değerleri 8 haftalık takip ile tekrar ölçülmüştür. Meydana gelen değişim ise istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Chronic Urticaria is one of the dermatological diseases that significantly reduces the quality of life. Antihistaminic drugs are commonly used in therapy. It is known that Omalizumab, a next generation biological drug that acts on the IgE, is also effective. The Dermatology Life Quality Index (DLQI) and the Chronic Urticaria Quality of Life Questionnaire (CU - Q2oL) are two validated life quality tests, that can be used to assess the eficacy of the treatments applied. In this study it was aimed to measure the change in the quality of life of patients with treatment in chronic urticaria by using DLQI and CU - Q2oL and to compare the efficacy of this data with the antihistamine drug group and the Omalizumab drug group. Methods and Materials: A total of 76 chronic urticaria patients whose age is between 18 and 65, who have applied to the Hospital of Şişli Florence Nightingale during the year of 2017, without any genetic or chronic disease and whose physical examinations were performed seperately, were included in this study. The patients were measured at the initial stage and re -measured of DLQI and CU - Q2oL values after 8 weeks. The resultant and its difference has been statistically evaluated.