Topikal nanoemülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi
The development and in vitro evaulation of topical nanoemulsion formulation
- Tez No: 480975
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇETİN, PROF. DR. SÜEDA HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Amaç: Cilt kanseri (melanoma) tedavisine yönelik daidzein (DZ) içeren topikal nanoemülsiyon (NE) ve nanoemulsiyon bazlı jel (NEJ) formülasyonları hazırlanmış ve in vitro karakterizasyon çalışmaları (morfolojik inceleme, damlacık boyutu, zeta potansiyel, salım çalışması, stabilite çalışması, viskozite ve pH ölçümleri) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, formülasyonların melanoma (SK-MEL 30/An1) ve normal dermal fibroblast (PCS-201-012) hücre hatlarında sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla hücre kültürü çalışması gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: DZ'nin miktar tayini için HPLC tayin yöntemi geliştirilmiş ve validasyonu gerçekleştirilmiştir. Yağ fazı olarak etil oleat (%10), DMSO (%5), sürfaktan olarak Tween 80 (%10) ve Lipoid S100 (%5) ve ultra saf su kullanılarak kaba emülsiyon hazırlanmış ve daha sonra bu kaba emülsiyon yüksek basınçlı homojenizatörden geçirilerek (2 devir) boş ve DZ içeren nanoemülsiyon formülasyonları (B-NE ve DZ-NE) hazırlanmıştır. Bunun dışında, jelleştirme ajanı olarak %1 Protasan™ UP G 213 kullanılarak nanoemülsiyon bazlı jel formülasyonları (B-NEJ ve DZ-NEJ) geliştirilmiştir. Ayrıca, boş ve daidzein içeren klasik emülsiyon formülasyonları (B-KE, D-KE) da hazırlanmıştır. Tüm formülasyonların damlacık büyüklüğü, büyüklük dağılımı, zeta potansiyel, viskozite ve pH değerleri belirlenmiştir. Stabilite (4 C ve 25 C'de) ve in vitro salım (%5 SDS içeren PBS pH 7.4'de) çalışmaları gerçekleştirilmiştir. MTT yöntemi kullanılarak formülasyonların insan melanoma ve normal fibroblast hücre hatlarında sitotoksik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Topical nanoemulsion (NE) and nanoemulsion-based gel (NEG) formulations containing daidzein (DZ) for the treatment of skin cancer (melanoma) were prepared and in vitro characterization studies (morphological analysis, droplet size, zeta potential, release study, stability study, viscosity and pH measurements) were performed. In addition, cell culture studies were performed to evaluate the cytotoxic effects of the formulations on melanoma (SK-MEL 30/An1) and normal dermal fibroblast (PCS-201-012) cell lines. Materials and Methods: HPLC method for quantification of DZ was developed and validated. The coarse emulsion was prepared using ethyl oleate (10%), DMSO (5%) as the oil phase, Tween 80 (10%) and Lipoid S100 (5%) as surfactant and ultrapure water and then blank nanoemulsion and nanoemulsion containing DZ formulations (B-NE and DZ-NE) were prepared by passing the coarse emulsion through high-pressure homogenizer (2 cycles). Furthermore, nanoemulsion-based gel formulations (B-NEG and DZ-NEG) were developed using 1% Protasan ™ UP G 213 as the gelling agent. And also, blank conventional emulsion and conventional emulsion containing DZ formulations (B-CE, DZ-CE) were also prepared. The droplet size, size distribution, zeta potential, viscosity and pH values of all formulations were determined. Stability (at 4 C and 25C) and in vitro release (in PBS pH 7.4 with %5 SDS) studies have were performed. Using MTT method, the cytotoxic effects of formulations was evaluated against human melanoma and normal fibroblast cell lines.