Stresin çeşitli dokularda glutatyonla ilgili enzimler ve lipit peroksidasyonu üzerine etkisi
The Effect of stress on glutathione, glutathione related enzymes and lipid peroxidation in various tissues
  1. Tez No: 48099
  2. Yazar: FİLİZ YELKENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmamızda, WIR stresinin sıçan karaciğer, barsak, mide ve beyin dokularında lipit peroksidasyonu ve GSH içeriği ile GSH-Px, y- GCS ve y-GT aktiviteleri üzerine etkisi incelendi. Karaciğer ve barsak MDA düzeyleri 2,5 saatlik WIR stresi sonrası artmış bulundu. Bu değerler 5 saat stres sonrasında ise normal değerlerine döndü. Bununla birlikte, mide ve beyin MDA düzeylerinin 2,5 ve 5 saat WIR stresi sonrasında değişmediği görüldü. Karaciğer GSH içeriği, GSH-Px, y-GCS ve y-GT aktiviteleri 2,5 saatlik WIR stresinden sonra kontrollere göre değişmedi. Oysa, 5 saatlik stres sonrasında GSH düzeyleri azalmış, y-GCS aktivitesi artmış, GSH-Px ve y-GT aktiviteleri ise yine değişmemiş bulundu. Barsak GSH düzeyleri, y- GCS ve y-GT aktivitelerinin 2,5 saatlik stres sonrasında kontrollere. göre değişmediği, GSH-Px aktivitesinin ise artmış olduğu bulundu. 5 saatlik stresten sonra barsak GSH düzeyleri azalmış, y-GCS aktivitesi artmış, GSH- Px ve y-GT aktivitelerinde değişiklik olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, W1R stresinden sonra GSH düzeylerinin azalmasında, GSH sentezinin baskılanması veya GSH katabolizmasının artmasının sorumlu olmadığı, strese bağlı olarak artan lipit peroksidasyonunun bu azalmada rolü olabileceğini ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the effect of WIR stress on lipid peroxide, GSH levels, GSH-Px, y-GCS and y-GT activities in the liver, intestine, stomach and brain of rats was investigated. Hepatic and intestinal MDA levels were found increased after 2,5 h of WIR stress and these values returned to normal after 5h of treatment. However, in stomach and brain MDA levels remained unchanged after both indicated hours of WIR stress. Hepatic GSH content, GSH-Px, y-GCS and y-GT activities did not change compared to controls after 2,5 h of WIR stress, whereas GSH levels were found decreased and y-GCS activity was increased after 5 hours of treatment. Intestinal GSH levels, y-GCS and y-GT activities were found unchanged compared to controls and GSH-Px activity was increased after 2,5 h of WIR stress, whereas GSH levels were found decreased, GSH-Px and y-GT activities were found unchanged and y- GCS activity was increased after 5 hours of treatment. In conclusion, these results indicate that the suppression of GSH synthesis and the increase of GSH breakdown may not be the responsible factors in GSH reduction following WIR stress. However, lipid peroxidation can be of importance as a mechanism of GSH reduction following WIR stress. 34