Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu korunmuş asemptomatik organik mitral yetmezlikli hastalarda kantitatif yöntemlerle hesaplanan mitral yetmezliği ciddiyeti ile sol ventrikül mekanik fonksiyonları ve serum PRO-BNP düzeyi arasındaki ilişkinin tespiti
Determination of relationship between serum levels of PRO-BNP and left ventricle mechanic functions with severity of mitral regurgitation calculated with quantitative methods in asymptomatic patients with organic mitral regurgitation and preserved left ventricular function
  1. Tez No: 388485
  2. Yazar: FULYA AVCI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mitral yetersizliği, mitral kapağın tam kapanmayıp sistolde bir miktar kanın sol ventrikülden sol atriyuma geri kaçması olarak tanımlanır. Mitral yetersizliği sol ventrikülün genişlemesine yol açar. Sol ventrikül diyastol sonu hacmi-duvar gerilimi artar ve sol ventrikül küreselleşir. Sol ventrikül diyastol sonu hacminin ve mitral anulus çapının artması mitral yetersizliğini arttıran kısır bir döngü meydana getirir. Orta-ileri ve ileri MY'de sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu gelişmeden önceki dönem sol ventriküler volüm yüklenmesi paterninin izlendiği dönemdir. Bu dönemde ventrikül dilate; ancak hiperkinetiktir. Sol ventrikül diyastol sonu çapı artmışken, sistol sonu çapı normaldir. Volüm yüklenme paterni uzun süre devam ederse sistol sonu çapı da artar ve sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu gelişir. MY de sistolde sol atriyuma geri kaçan volüm sebebiyle sistolik duvar gerilimi azalır ve EF yüksek ölçülür. Bu da sol ventrikül sistolik fonksiyonunun hatalı olarak daha iyi yorumlanmasına yol açar. Cerrahi zamanlamada EF'nin düşmesini beklemek doğru değildir. Postoperatif dönemde mitral kapak değişimi nedeni ile düşük rezistan yolunun kapanması ve ard-yükün artması EF'nin düşmesine neden olur. Bu çalışmada orta ve ileri mitral yetersizliği olan hastaların iki boyutlu benek izlem ekokokardiyografisi kullanılarak subklinik sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu incelenmiş ve olası sistolik fonksiyon bozukluğunun kantitatif yöntemlerle hesaplanan mitral yetersizlik ciddiyeti ve hastaların prognozunu belirlemede kullanılabileceği deneysel ve klinik verilerle gösterilmiş olan BNP ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 18-65 yaş arasında, önceden TTE ile orta-ileri derecede organik MY tespit edilmiş, asemptomatik, EF ≥ %60 olan 24 hasta alındı. Semptomatik, EF < %60, LVESÇ >45 mm, koroner ve/veya periferik arter hastalığı, HT, atriyal flutter/ fibrilasyon, KBY, orta ve ciddi derecede diğer kapak hastalıklarının varlığı ve KOAH olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hesaplanan median BNP değerine göre hastalar ≥ 140 pg/ml ve < 140 pg/ml olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki grubun BNP ölçümü, iki boyutlu, M-mod, Doppler ve doku doppler ekokardiyografileri yapıldı. İki boyutlu benek izlemeli ekokardiyografi ile sol ventrikül total global longitudinal (LTGS), sirkumferansiyal (SGS) ve radyal strain (RGS) parametreleri hesaplandı. Her iki grup, BNP değeri ve sol ventrikül iki boyutlu, M-mod, Doppler ve doku doppler, total global longitudinal (LTGS), sirkumferansiyal (SGS) ve radyal strain (RGS) parametreleri ile sistolik ve diyastolik fonksiyonlar açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızda her iki grubun demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Mitral regurgitation is defined as escaping an amount of blood back from left ventricle to left atria in systole in the absence of complete closure of mitral leaflets. Mitral regurgitation causes left ventricular dilatation. Left ventricle end diastolic volume increases and left ventricle becomes spheric. The increase of mitral annulus diameter and end diastolic volume of left ventricle takes mitral regurgitation severity higher. In mild-severe and severe mitral regurgitation before the term of systolic dysfunction develops, left ventricular volume overloading term appears. In this period, left ventricle is dilated but hyperkinetic. Left ventricular end-diastolic diameter is increased but end-systolic diameter is normal. If volume overload pattern persists for a long time end-systolic diameter also increases and left ventricular systolic dysfunction develops. In mitral regurgitation due to the volume fleeing back to the left atrium during systole, systolic wall stress decreases and EF measured high. This incorrectly, leads to a better interpretation of the left ventricular systolic function. It is not right to expect falling of EF for surgical timing. In the postoperative period after mitral valve replacement low resistant road closes and after load increases and as a result EF decreases. In this study, subclinical left ventricular systolic dysfunction was measured by using two-dimensional speckle tracking echocardiography in patients with mild-severe MY. and the relationship of systolic dysfunction possibility were evaluated with the potential severity of MY which was detected with quantitative methods and BNP which is considered as a predictor of mitral regurgitation severity and prognosis of the patients with MY. Twenty four patients between the age of 18-65, whom have diagnosed organic mild-severe MY, EF ≥ 60% and have no symptoms were included into this study. The patients who are symptomatic, diagnosed atherosclerosis, hypertension, chronic kidney disease, KOAH, atrial fibrillation/flutter were excluded from this study. Two-dimensional, M-mode, Doppler and tissue Doppler echocardiography and BNP measurement was performed in patients. The left ventricular global longitudinal strain (LTGS), circumferential strain (SGS) and radial strain (RGS) parameters were calculated via two-dimensional speckle tracking echocardiography. A median BNP value (140 pg/ml) was calculated. And patients were divided into two groups according to their BNP value. (≥ 140 pg/ml and < 140 pg/ml). Both groups were compared in terms of systolic and diastolic functions by left ventricular two-dimensional, M-mode, Doppler and tissue Doppler, global longitudinal (LTGS), circumferential (SGS) and radial strain (RGS) parameters and BNP. In our study, demographic data was similar in both groups. A significant difference was observed in the mean values of mitral E and A wave velocities.