Atriyal fibrilasyon ve düşük serum magnezyum düzeyi arasındaki ilişki
Relationship of atrial fibrillation and low serum magnesium levels
- Tez No: 481043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ, DR. MURAT DOĞAN İŞCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hipomagnezemi ile AF arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Şubat 2017- 31 Temmuz 2017 tarihleri arasında EKG'si AF'li olan 50 hasta ve 50 kontrol grubu ile prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, semptom/şikayet, Ca, Na,potasyum, üre, kreatinin, ek hastalıklar ve AF varlığının serum Mg düzeyi ile olan ilişkisi değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS versiyon 22 kullanıldı. Kolmogorov Smirnov testi, student t test, Mann Whitney-U testi, pearson ki-kare testi, spearman korelasyon analizi ve Roc eğrisi kullanıldı. AF'li hastaların %48'i erkek, yaş ortalaması 75,2±11,6 yıl olduğu saptandı. Hastalarda en sık saptanan semptomlar çarpıntı (%20) ve nefes darlığıydı (%34). AF'li hastaların Mg ortalaması 2,0±0,4 mg/dl, kontrol grubunun ise Mg ortalaması 1,9±0,2 mg/dl olarak saptandı. Gruplar arasında magnezyum düzeyleri açısından farklılık saptanmadı (p>0,05). Mg düzeyinin yaş, cinsiyet, Ca ve Na düzeylerinin Mg ile ilişkisi saptanmazken (p>0,05); potasyum, BUN ve kreatinin düzeyi ve magnezyum düzeyi arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı (p0,05). AF gelişimi için seum Mg değerinin uygun kesim değeri 1,95 mg/dl ve bu kesim değerinde sensitivite %56, spesifite %56 olarak saptandı. Sonuç olarak; literatürde Mg düzeyinin çeşitli mekanizmalar ile AF gelişiminde etkili olduğu gösterilse de, çalışmamızda bu ilişki net olarak gösterilememiştir. Bu durumun çalışmaya alınan hastalarda hipomagnezemi sıklığının düşüklüğü ile ilişkili olduğu kanısı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between hypomagnesemia and atrial fibrillation was investigated. 50 AF patients and 50 controls was included in the study performed between 1 February 2017- 31 July 2017 prospectively. Relationship between patients age, gender, symptom and signs, blood calcium, potassium, sodium, urea and creatinine levels, concurrent diseases and AF presence with blood magnesium levels were compared. SPSS v.22 was used to evaluate data. Kolmogorov Smirnov test, student t test, Mann Whitney-U test, Pearson chi-square test, spearman correlation analysis and Roc curve used to analyze data.In AF group %48 patients were male and all patients average age was 75,2±11,6. Most commonly encountered symptoms were palpitations (%20) and dyspnea (%34). Blood magnesium levels were 2,0±0,4 mg/dl and 1,9±0,2 mg/dl in AF and Control group respectively. No significant correlation was found between the group (p>0,05). Blood magnesium levels were positively correlated with potassium, BUN and creatinine levels(p0,05). Most commonly seen comorbid factors were HT (%46) an CAH (%18) showing no significant relation with blood Mg levels(p>0,05).Cut-off Mg point for AF development is found to be 1.95 mg/dl with %56 sensitivity and specify. Although the literature shows that Mg levels are related to development of AF via various mechanisms, our study was not able to detect this relationship. Low number of hypomagnesemia patients in our study was implied to be the reason for these results.