Malnütrisyonu veya malnütrisyon riski olan 65 yaş üzeri hastalarda kardiyovasküler risk skorlamalarının karşılaştırılması
Comparison of cardiovaskuler risk scores at over age 65 patients with malnutrition or manutrition risk
- Tez No: 481061
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Malnütrisyonun en sık görüldüğü yaşlı popülasyonda yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve eşlik eden hastalıkların gelişmesinin engellenmesi ya da kontrol altına alınması önem taşır. Kardiyovasküler hastalıklar mortalite ve morbiditenin en önemli kaynağıdır. Koruyucu hekimlik hastalıkların gelişmesini engellemek ya da gelecekteki hastalık riskini öngörmeyi gerektirir. Bu çalışmada malnütrisyonu veya riski olan 65 yaş üzeri hastalarda kardiyovasküler risk skorlamalarını (ATP-III, GLOBAL CHD, SCORE, ASSIGN, QRİSK2, PROCAM, Reynolds) karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 16.06.2017 – 16.08.2017 ayları arasında S.B.Ü.Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde İç Hastalıkları servisinde yatan 65 yaş üzeri hastalara MNA-SF uygulanarak malnütrisyonu veya riski olanlar seçildi. Çalışma 65-97 yaş arasındaki MNA-SF puanı 11 ve altında olan toplam 135 olgu ile yapıldı. Skorlamalar için gerekli veriler anamnezde sorgulanarak ve biyokimyasal parametreler incelenerek elde edildi. Katılımcıların her birinin kardiyovasküler risk skorları belirlenmiş ve bu risk skorlarına göre düşük, orta ve yüksek riski olan hastalar sınıflanmıştır. Kardiyovasküler skorlamaların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing the qualıty of life and preventing or controlling the devolopment of comorbid diseases is very important elderly patients which has most common malnutrıtıon. Cardiyovasculer diseases are the most important source of mortality and morbidity. Preventive medicine requires prevention of disease development or anticipation of future disease risk. We aimed to compare cardiovascular risk scoring (ATP-III, GLOBAL CHD, SCORE, ASSIGN, QRİSK2, PROCAM, Reynolds) in patients over 65 years of age with malnutrition or risk in this study. Materials and methods: S.B.Ü.Ümraniye Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic service inpatients over 65 years of age MNA-SF by applying malnutrition or risk was selected, between 16.06.2017 - 16.08.2017. The study was carried out with 135 cases aged 65-97 years with MNA-SF score 11 or less. The scoring data were obtained by questioning the anamnesis and examining the biochemical parameters. The cardiovascular risk scores of each participant were determined, and patients with low, moderate, and high risk were classified according to these risk scores. Cardiovascular scoring was compared to malnutrition or risk. Results: In our study; we compared cardiovascular risk scoring in malnourished and malnourished patients. We could not found any difference between total scores (p> 0.05).