Sarkopeni riski olan 65 yaş ve üzeri hastaların nütrisyonel durumlarının klinik, laboratuvar ve demografik özellikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of patients aged 65 and over with the risk of sarcopenia by clinical, laboratory and demographic characteristics
- Tez No: 697756
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sarkopeni kas kitlesinin kaybına ek olarak, kas gücü ve/veya kas performansının azaldığı geriatrik bir sendromdur. Bu çalışmada sarkopeni riski olan 65 yaş ve üzeri hastaların nütrisyonel durumlarının ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel dizayndaki bu çalışmaya Ekim-2020 ile Nisan 2021 tarihleri arasında iç hastalıkları kliniklerine başvurmuş, 65 yaş ve üzerindeki sarkopeni riski olan 1049 hasta dahil edildi. Sarkopeni riskinin değerlendirilmesinde SARC-F ölçeği, nütrisyonel durumun değerlendirilmesinde“Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA-SF)”ölçeği tercih edildi. Malnütrisyonla ilişkisi olabilecek sosyodemografik, klinik özellikler ve laboratuvar parametreleri analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 77,1 ± 7,6 yıl idi. Hastaların %51'i kadın, %49'u erkekti. Hastaların %48'inde (n=504) malnütrisyon, %30,9'unda (n=324) malnütrisyon riski olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by decrease in muscle strength and/or muscle performance in addition to loss of muscle mass. The aim of this study was to investigate nutritional status and related factors in patients aged 65 and over with risk of sarcopenia. Material and methods: This cross-sectional study included 1049 patients with sarcopenia risk, aged 65 and over who applied to internal medicine clinics between October-2020 and April-2021. Risk of sarcopenia was evaluated with SARC-F and the presence of malnutrition was evaluated with Mini Nutritional Assessment(MNA-SF) scale. The possible relationship between malnutrition with sociodemographic, clinical and laboratory parameters that may be associated with malnutrition was analyzed. Results: The mean age of the patients was 77.1±7.6 years. 51% of the patients were female, 49% were male. The prevalence rates of malnutrition and malnutrion risk were 48%(504), and 30.9%(324), respectively.