Acil servise abdominal kesici delici alet yaralanması ile gelen hastalarda bilgisayarlı tomografi (TB) traktografinin tanısal önemi
Diagnostic significance of computed tomography (ct) tractography in patients with abdominal stab wounds who were admitted to emergency department
- Tez No: 481077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, İlk ve Acil Yardım, General Surgery, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Bilgisayarlı tomografi (BT) traktografi umut verici bir teknik olup abdominal kesici delici alet yaralanmalı hastalarda kesici delici alet yara traktı boyunca suda çözünebilen bir kontrast ajanın uygulanmasından sonra gerçekleştirilen BT'dir. Bu çalışmanın amacı, BT traktografinin tanısal değerini araştırmak ve abdominal kesici delici alet yaralanmalı hastalarda diğer radyodiagnostik araçlarla karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Eylül 2015 ve Ekim 2016 yılları arasında acil kliniğimize abdominal kesici delici alet yaralanması ile başvuran hemodinamik olarak stabil, kontrastlı abdominal BT ve BT traktografi uygulanan hastalar alındı, tüm hastaların görüntülemeleri peritoneal penetrasyon ve olası intraabdominal yaralanma açısından değerlendirildi. Bu hastalar iki gruba ayrıldı: BT tarama grubu (tek başına abdominal BT'leri olan hastalar) ve BT traktografi grubu (BT traktografisi çekilen hastalar). Bu çalışmanın son noktası, BT traktografinin peritoneal penetrasyonu öngörüp görmediğini belirlemektir. Bulgular: Bu çalışmaya istatistiksel analizler için toplam 35 adet abdominal kesici delici alet yaralanması olan hasta alındı. Peritoneal penetrasyonu saptamada BT traktografinin tanısal performansı % 94.4 sensitivite, % 100 spesifisite, %100 pozitif prediktif değer (PPV), % 100 negatif prediktif değer (NPV) ve % 96 doğruluk olarak hesaplandı. Sonuç: BT traktografisi, hemodinamik olarak stabil hastalarda peritoneal penetrasyonu saptamada başarılı görünüyor. Bunu rutin bir tanı yöntemi olarak tavsiye etmek için bu konuyla ilgili randomize kontrollü çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Computed tomography (CT) tractography is a promising technique; it is a CT performed after an entire stab wound tract with a water-soluble contrast agent in patients with abdominal stab wounds. The aim of the current study was to investigate the diagnostic value of CT tractography and to compare with other radiodiagnostic tools in patients with abdominal stab wounds. Material and methods: Hemodynamically stabile, contrast-enhanced abdominal CT and CT tractography-performed patients who were admitted to our emergency clinic with abdominal stab wounds between the years September 2015 and October 2016 were included in this study, and all images were evaluated in terms of peritoneal penetration and possible intraabdominal injury. These patients were divided two groups: the CT scan group (patients who had abdominal CTs alone) and the CT tractography group (patients who had CT tractographies). The end point of this study was to determine whether CT tractography predicted peritoneal infiltration. Results: A total of 35 patients with abdomen stab wounds were enrolled in this study for statistical analyses. The diagnostic performance of a CT tractography in detecting peritoneal viola- tion resulted in 94.4 % sensitivity, 100 % specificity, 100 % positive predictive values (PPV), 100 % negative predictive values (NPV), and 96 % accuracy. Conclusion: A CT tractography scan seems successful in detecting peritoneal violation in hemodynamically stable patients with abdominal stab wounds. Certainly, randomized controlled trials are required on this topic to recommend this as a routine diagnostic procedure.