Erişkin kritik yoğun bakım hastalarında lenfositopeninin prognostik değeri
Prognostic value of lymphocytopenia in adult critically ill patients
- Tez No: 481078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖKÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Erişkin kritik yoğun bakım hastalarında lenfositopeninin prognostik değeri Amaç: Lenfosit sayısının normalden düşük olması bağışıklık sisteminin zayıflığına işaret eder ve enfeksiyona yatkınlığa sebep olur. Enfeksiyon, yoğun bakım ünitelerinde en önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasındadır. Bu çalışmada erişkin yoğun bakım hastalarında lenfositopeni ile mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve metod: Retrospektif olarak 2016 yılında yoğun bakım ünitesine kabul edilen tüm hastalar çalışma kapsamına alındı. Yaş, cinsiyet, tanı, ameliyat geçirip geçirmediği, ilk 24 saat içerisindeki APACHE II, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi, hastanede yatış süresi tespit edildi. Yoğun bakım ünitesine kabülde ilk ölçülen lenfosit sayısı hastane kayıtlarından bulunarak kaydedildi. Hastalar yoğun bakım ünitesine yatışından itibaren 18 ay süresince izlenerek hayatta kalma durumu ve ölmeleri halinde takip günleri (follow up time) kaydedildi. Bulgular: Toplam 447 hastanın 300'ü hayatta kalmaya devam ederken 147'si kaybedildi. Lenfosit sayısı, ölen hastalarda yaşayanlara göre daha düşüktü (P=0.004). Lenfosit sayısı ölçümleri için AUC'un istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu ve prognozla ilişkili olduğu tespit edildi (P=0.004). APACHE II≥21.5 için duyarlılık %88.4 iken lenfosit sayısı ≤0.85x103/ µL için duyarlılık %46.9 idi. Özgünlük, APACHE II≥21.5 için %94.3 iken lenfosit sayısı ≤0.85x103/ µL için duyarlılık %44.5 olarak tespit edildi. APACHE II≥21.5 için PPV (%88.4) ve NPV (%94.3) değerleri daha yüksek bulunurken lenfosit sayısı ≤0.85x103/ µL için PPV (%44.5) ve NPV (%73.3) daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Prognostic value of lymphocytopenia in adult critically ill patients Aim: Low lymphocyte count indicates weakness of immune system and causes susceptibility to infection. Infection is among the most important causes of morbidity and mortality in intensive care units. In this study, it was aimed to investigate the relationship between lymphocytopenia and mortality in adult ICU patients. Material and methods: Retrospectively, all patients admitted to intensive care unit in 2016 were included tothe study. Age, gender, diagnosis, past surgical history, APACHE II within the first 24 hours, length of stay in intensive care unit and duration of hospitalization were determined. Count of lymphocytes initially measured on admission to the intensive care unit was recorded from hospital records. Patients were monitored for 18 months after admission to intensive care unit and follow-up time was recorded in case of survival and death. Results: From a total of 447,300 patients continued to survive while 147 lost. Lymphocyte count was lower than in those who died (P = 0.004). AUC was found to be statistically significant and related to prognosis for lymphocyte count measurements (P = 0.004). Sensitivity for APACHE II ≥ 21.5 was 88.4% while sensitivity for lymphocyte ≤ 0.85x103 / μL was 46.9%. Specificity was 94.3% for APACHE II ≥21.5 and sensitivity was 44.5% for lymphocyte ≤0.85x103 / μL. PPV (88.4%) and NPV (94.3%) were higher for APACHE II ≥21.5 and lymphocyte ≤0.85x103 PPV (44.5%) and NPV (73.3%) were lower than the control group.