IMF stabilization programs and their effects on the experienced world economic crises
IMF istikrar programları ve dünyada yaşanan krizler üzerine etkileri
- Tez No: 481081
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı IMF istikrar programları ve dünyada yaşanan ekonomik krizler üzerine etkileri arasında ilişkiyi araştırmaktır. IMF politikalarının ülke ekonomileri üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilmek için öncelikle tarihi ve önerdiği istikrar programları teorik olarak açıklanmıştır. Bu çalışmada istikrar programları üzerine literatür taraması yapılmıştır. Dünyada yaşanan Büyük Buhran ve I. ve II. Dünya Savaşları IMF'nin kuruluşunu sağlamıştır. Birçok ülke savaşta zarar gören ekonomisini koruyabilmek için birbirine karşı bariyer oluşturdu. Bu çalışmada detaylı olarak IMF'nin kuruluşu ve önerdiği istikrar programlarının ülkeleri etkileyerek krize sürükleyip sürüklemediğini araştırmaktadır. IMF istikrar programlarını uyguladıktan sonra yaşanan dünya ekonomik krizleri analiz edilecektir. IMF istikrar programlarının Meksika, Güney Doğu Asya, Rusya, Arjantin ve Türkiye ekonomik krizleri üzerine etkileri araştırılacaktır. IMF ve istikrar programları hakkında birçok çalışma yürütülmüştür. Ancak bu çalışmada özellikle önerilen istikrar programlarının temel özelliklerine ve bu programlarının ülkeleri krize sürükleyip sürüklemediği üzerinde durulacaktır. Tezin sonunda IMF istikrar programlarının eksik yönlerine ve geliştirilmesi gereken yönlere kişisel tavsiyelere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that the relationship between IMF Stabilization Programs and its effect on the experienced world economic crises. It has been analyzed about the IMF as theoretical and historical and its stabilization programs to better understand how IMF impacts on the economies. The literature survey of stabilization programs are applied in this study. The Great Depression and World War I and II faced by the world which has served as the base for establishment of the International Monetary Fund. Many countries tried to save their deteriorating economies during these times by creating a barrier to each other. In this study, the foundation of IMF will be analyzed in details and whether the proposed stabilization programs affected and triggered the countries' economies into the crises. The world economic crises will be analyzed after applying the stabilization programs. The stabilization programs' effect will be investigated in each economic crisis as the crisis of Mexico, South East Asia, Russia, Argentina, and Turkey. There have been conducted many studies about the IMF and its stabilization programs. However, in this study it will be concentrated on the basic features of proposed stabilization programs whether dragged the economies into the crises. At the end of the thesis, it would be touched on the stabilization programs weaknesses and giving suggestion particularly for improvements the policies.