Kronik spontan ürtiker hastalarında hastalık şiddeti ile cinsel işlev bozukluğu arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between severity and sexual functionality in chronic spontaneous urticaria diseases
- Tez No: 481080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak bilinen ve oldukça sık karşılaşılan bir tablodur. Hastalığın 6 haftadan kısa sürmesi akut ürtiker, uzun sürmesi ise kronik ürtiker olarak değerlendirilir(69). Emosyonel faktörlerle sıkı ilişki içinde olan, deride kaşıntı, kızarıklık ve kabarmalarla giden polietiyolojik kronik bir dermatolojik hastalıktır. Acil servislere başvuran kişiler içerisinde en sık karşılaşılan dermatolojik hastalık ürtiker ve angioödemdir. Populasyonun %15-25 gibi büyük bir kesiminin yaşamları boyunca en az bir kez olmak üzere ürtiker atağı geçirdiğini saptanmıştır. Yapılan bazı çalışmalarda anksiyete, depresyon ve kişilik yapısının hastalığı etkilediği görülmüştür (11). Bu araştırmanın amacı kronik ürtiker hastalığının, hastaların cinsel hayatları üzerine etkisinin araştırılması ve kronik ürtiker olmayan bireyler ile karşılaştırılmasıdır. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine Eylül 2015- Mart 2016 tarihleri arasında başvuran 46 (29'u bayan, 17'si erkek) kronik ürtiker hastası ve 40 (20'si bayan 20'si erkek) kontrol grubu hastası olmak üzere toplam 86 olgu anket çalışmasına alındı. Tüm hasta gruplarına kronik ürtikerin şiddetini ve yaşam üzerine etkisini değerlendiren Kronik Ürtiker Yaşam Kalite Anketi (CU-Q2oL) uygulandı. Ayrıca hastaların cinsel hayatlarını değerlendiren ve ülkemizde validasyonu yapılmış bayan cinsiyeti için Kadın Cinsel İşlev İndeksi (FSFI) ve erkek cinsiyeti için Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF-5) uygulandı. Yaş aralıkları 25-45 arasındaki olan kişiler çalışmaya alındı. Çalışma sonucunda Erkek hasta grubunda IIEF-5 ile CU-Q2OL arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde ilişki bulundu (r=-0,63; p0,05). Kadın hasta grubunda FSFİ ile CU-Q2OL arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde ilişki bulundu (r=-0,74; p0,05). Anket çalışmamızın sonucunda kronik ürtikeri olan ve olmayanlar arasında cinsel hayat etkilenme ve fonkisyon kaybı açısından fark bulundu. Hem erkek hem kadın hasta grubunda kronik ürtiker şiddeti ile cinsel hayat etkilenme şiddeti arasında doğrudan ilişki bulundu. Kronik ürtiker hastaların ruh sağlığı ve hayat kalitelerini etkilediği gibi, aynı zamanda hastaların cinsel hayatlarını da etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of chronic urticaria on the sexual lives of patients and to compare it with non-chronic urticarial individuals. A total of 86 patients (46 female (29 female, 17 male) chronic urticaria patients and 40 (20 female and 20 male) control group patients who applied between September 2015 and March 2016 to Istanbul Sultan Abdulhamid Han training hospital, Dermatology and venerology servis were included in the questionnaire. The Chronic Urticaria Quality of Life Questionnaire (CU-Q2oL) which assess the severity of chronic urticaria and its effect on life was implemented to all patient groups. International Sexual Function Index (FSFI) which assesses female gender sexual life and International Erectile Function Index (IIEF-5) which assesses male gender sexual life were used. The validation of these questionnaires have been done in Turkey. People aged between 25 and 45 were included in the study. At the end of our study, there was a statistically significant negative correlation between IIEF-5 and CU-Q2OL in the male patient group (r=-0,63; p0,05). There was a statistically significant negative correlation between FSFI and CU-Q2OL in the female patient group (r=-0,74; p0,05). As a result of our study, there was a difference in terms of sexual life and loss of sexual function among those with and without chronic urticaria. There was a direct relationship between the severity of chronic urticaria and the severity of sexual life dysfunction in both male and female patients. In conclusion we found out that Chronic urticaria not only affects patients' psychological status and quality of life but also affects the sexual lives of patients.