Birlikte vekâlet
Joint agency
  1. Tez No: 481137
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Vekâlet sözleşmesinin özel bir görünümünü oluşturan birlikte vekâlet, sözleşmenin taraflardan en az birinin vekâleti birlikte üstlenenler veya bir kişiye birlikte vekâlet verenlerin oluşturduğu vekâlet sözleşmesini ifade eder. Türk Borçlar Kanunu'nun 511. maddesinin 1. fıkrası vekilin birden fazla olduğu birlikte vekâleti, 2. fıkrası ise vekâlet verenin birden fazla olduğu birlikte vekâleti düzenlemiştir. Kanun koyucu gerek birlikte vekâlet verenlerin gerekse de birlikte vekillerin oluşturduğu birlikte vekâlet bakımından müteselsil sorumluluk karinesinin doğacağını hükme bağlamıştır. Bunun yanında kanunda birlikte vekiller bakımından ayrıca birlikte hareket zorunluluğu karinesine de yer verilmiştir. Bu çalışmada birlikte vekâlet, kuruluşundan sona ermesine kadar bir bütün olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Joint Agency describes a specific type of agency contract, in which, at least one of the parties are joint principles or joint agents. Article 511 paragraph 1 of the Turkish Code of Obligations sets out the joint agency in which there is more than one agent, whereas Paragraph 2 sets out the joint agency in which there is more than one principal. The legislator concluded that the presumption of joint and several liability would arise in terms of joint agency constituted by joint principals or joint agents. Besides, the presumption of compulsory joint action is also set out in law concerning joint agents or principals. In this thesis, joint agency is reviewed in a whole from its establishment until its termination.